Солома — стратегічний ресурс України

Основне теплопостачання українські споживачі отримують за рахунок природного газу. Закуповується дороге паливо, підтримуючи країну-агресора, витрачається валюта на платежі з бюджету за газ і гривні на дотації багатьом категоріям споживачів газу. Частину газу можна замінити, використовуючи солому зернових культур. Поки що вона є відходами сільськогосподарського господарства і, практично, не використовується. 

По темі: Сировина для біопалива в Україні даремно пропадає

При отриманні однієї тонни зерна залишається така ж по кількості маса соломи, а це від 45 до 70 млн тон. Нові агрохолдинги, маючи новітні технології обробітку і досконалу техніку, приорюють солому на полях. А малі господарства, часто спалюють солому прямо на полі, знищуючи гумус. 

8.jpg

Але такі відходи сільгоспвиробництва, як солома, є висококалорійним джерелом енергії: 3 МВт теплової енергії отримують з 1 тонни соломи. Порівнюючи з газом: для заміни 1000 кубометрів газу потрібно 3 тонни соломи. Якщо використати тільки 7-8% зібраної соломи, то можна замістити 1 млрд м3 газу.

У європейських країнах собівартість тонни соломи для використання в енергетичному секторі становить 10 євро – це високодохідний бізнес. В Данії працює на соломі понад 10 тисяч фермерських котлів і близько 70 великих котелень. Використовують солому і на семи електростанціях Данії. Котлобудівна компанія «Пасат» за останні роки продала понад 120 тисяч котлів на соломі потужністю до 300 кВт.

10.jpg
Нідердандські фахівці отримують автомобільне паливо з соломи. Із 1000 кг соломи виходить до 700 кг дизпалива, оптова вартість якого становить 450 доларів.
В Україні немає чіткої державної програми використання біопалива, в т.ч. соломи. Інвестиції в цю галузь могли б прийти від приватного капіталу, адже державних коштів немає. Самі агропідприємства не мають у своєму розпорядженні вільних коштів, а кредитування – задороге. 
А ефект від використання альтернативного палива з відходів сільського господарства досить високий – створення екологічно чистого безвідхідного виробництва, зниження собівартості продукції, вигідне використання рослинних відходів, економія бюджетних коштів при зменшенні споживання газу, розвиток малого бізнесу, створення нових робочих місяць у сільській місцевості.

Є кілька шляхів для того, щоб сільгосппідприємства повністю виключили спалювання відходів на полях і отримали додатковий прибуток із створенням нових робочих місць.
Згідно першого варіанту, необхідно використовувати рулони і тюки соломи у вигляді палива для котелень або ТЕЦ, які повинні розміщуватися неподалік місця заготовки. В жнива 2014 року тонна «пакованої» соломи-сировини коштувала 300 грн.


9.jpg
Інший спосіб використання соломи – виробництво паливних брикетів або пелет. При собівартості 50-55 євро, вартість продажу лежить в межах 100 євро. Європа вже давно і масово використовує і українські пелети, тому й ціна вказана в їхній грошовій одиниці. Пелетування соломи дозволяє вирішити багато проблем: зберігання буде довшим і  транспортування вигіднішим. Теплотворна здатність пелет становить 3500-4400 ккал/кг.
Аграрна галузь постійно зростає і переробка та використання соломи дозволить організувати нову важливу високоефективну підгалузь. Тут потрібно створити багато робочих місць: збирання сировини, перевезення, виробництво пелет, проектування та виробництво нової техніки, нові котельні. 
При широкому інформаційному забезпеченні, при залученні до такого розвитку зацікавлених осіб та організацій, при використанні успішного зарубіжного досвіду можна створити і розвивати спільні підприємства з виробництва техніки для швидкого впровадження повного циклу використання соломи.
По матеріалах dt.ua

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка