“Слугу народу” закликали захищати довкілля, а не інтереси олігархів

Під стінами урядового форуму Ukraine-30 “Екологія” зранку 7 червня посадовців та депутатів протестом зустрічали екоактивісти та представники громадських екологічних організацій. Захисники довкілля підчас акції закликали президента України Володимира Зеленського та правлячу партію негайного ухвалити критично важливі євроінтеграційні законопроєкти - №4167 «Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення» та №3091 «Про державний екологічний контроль».

Звернення з вимогою до влади ухвалити ці два законопроекти підтримало більше 20 громадських організацій, а також рух Extinction Rebellion Ukraine.

“Олігархи, які сьогодні є власниками великих промислових груп через підконтрольних депутатів у Верховній Раді провалюють прийняття екологічних законопроєктів. Ціна питання - мільярди гривень завданих збитків довкіллю, які при існуючій системі вони можуть не відшкодовувати, та мільярди гривень виведених дивідендів, які вони мали б скерувати на модернізацію власних промислових активів. На ці гроші вони дискредитують законопроєкти через підконтрольні медіа”, - каже Олена Кравченко, голова Міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина”.

За її словами сьогодні ніхто не знає реальні обсяги викидів у довкілля від найбільших забруднювачів, а державне екологічне регулювання промислової діяльності ведеться не ефективно, ніхто не збирає дані автоматизованого моніторингу викидів з підприємств, а екологічний контроль паралізований. Підприємства не допускають екологічних інспекторів для проведення перевірок, сплачуюючи мінімальні штрафи. Також немає цифрової процедури отримання природоохоронних дозволів та оцінки сукупного впливу промислової діяльності на довкілля, відсутні законодавчі механізми для проведення промисловістю екологічної модернізації за чіткими правилами та в конкретні строки.

Реформа визначена у законопроекті 3091 передбачає створення нового органу державного екологічного контролю та ліквідацію корумпованої Держекоінспекції, а також закладає підвищену відповідальність інспектора за перевищення повноважень, врегулювує системи нарахування збитків та стягнення за шкоду довкіллю. Законопроект 4167 впроваджує європейську модель регулювання промислової діяльності та передбачає 12 років на поступову модернізацію підприємств, які мають привести свої виробництва у відповідність до найкращих доступних технологій і методів управління, які є єдиними для всієї Європи.

Згідно результатів дослідження міжнародної організації CREA, Україна щороку втрачає біля 6% ВВП через захворюваність та смертність внаслідок забруднення повітря, що дорівнює близько 250 мільярдів гривень. Це річний бюджет МОЗ України, або половина річного бюджету Пенсійного фонду України. 

Згідно даних рейтингу найбільших забруднювачів повітря в Європі, опублікованого в травні аналітичним центром EMBER, українські теплові електростанції є найбруднішими у Європі. 9 з 15 українських теплоелектростанцій належать ДТЕК Ріната Ахметова, а також – 17 шахт, вуглезбагачувальні комплекси та не менш брудні металургійні та коксохімічні підприємства, об’єднані в холдинг "Метінвест".

При голосуванні в парламенті за проект закону «Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення» в кінці сесійного дня в п'ятницю 21 травня для його прийняття не вистачило 13 голосів, проти не проголосував жоден депутат. На думку екс-депутата Сергія Лещенка для захисту інтересів Ахметова позитивне голосування технічними прийомами зірвав спікер парламенту Дмитро Разумков.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка