Сільська громада на Тернопільщині створила ягідний кооператив, який поступово перетворився у енергетичний

Село Лосятин Тернопільської області прославилося завдяки тому, що люди тут самі забезпечують себе паливом для власних домівок. У селі діють два кооперативи, які займаються вирощуванням малини та суниць. Завдяки фінансуванню ПРООН селяни придбали і запустили брикетну лінію, яка виробляє паливо з відходів їх основного бізнесу — вирощування малини, пише Економічна правда.

З-поміж інших сіл Лосятин вирізняється ще й тим, що дуже мало його мешканців їдуть на заробітки. Люди заробляють вдома, а в сільськогосподарський сезон в Лосятин їдуть працювати й з сусідніх сіл. Свою продукцію лосятинці продають в Україні та за кордоном. І якщо спочатку кооператив займався виключно вирощуванням ягід, поступово він перетворився на енергетичний.

«Ось цим ми опалюємо наші домівки, — показує темно-коричневі брикети голова кооперативу «Ягідний край» Віктор Придатко. — У нас цієї сировини достатньо. У кожного члена кооперативу значні ділянки і багато стебел малини, які раніше просто спалювали на полях».

Малину, яку вирощують в Лосятині, щоосені зрубують. Раніше селяни спалювали стебла, однак отримували за це штрафи. Не просто позбутися витрат, а ще й зекономити на відходах, запропонував хтось із членів кооперативу. Вирішили запустити брикетну лінію для переробки стебел у паливо. Профінансували проект ПРООН та ЄС. Тож тепер лосятинці просто привозять в’язки малини у ангар, де розмістили лінію, і забирають звідси вже готові брикети. Оплачують лише собівартість роботи установки – це значно дешевше, ніж газ.

«Хоча багато людей ще палять газом, бо хочуть залишити собі субсидію. — каже Придатко. — Мені за останні роки держава нарахувала близько 13 тис грн, проте я їх не забиратиму — є власне паливо».

Енергетичні кооперативи у світі

Енергетичні кооперативи досить поширені в розвинутих країнах. Мешканці німецького Хербрам-Вальда опалюють свої домівки місцевою щепою. Щороку кооператив купує у лісгоспах 2 тис. тонн щепи, якими опалює 40 будинків, де живуть 138 мешканців. Така система не лише дозволяє заощадити, а й контролювати власну енергетичну інфраструктуру.

В Німеччині налічують понад 700 громад, що об'єдналися в енергетичні кооперативи, членами яких є не лише громадяни, а й фермерські господарства та компанії. За оцінками Agora Energiewende, у 2012 році приватні господарства та кооперативи разом виробляли 47% сонячної електроенергії у Німеччині.

Загалом в країнах Євросоюзу діють тисячі енергетичних кооперативів. Збільшення їхньої кількості підтримують і на офіційному рівні, зокрема в «Четвертому енергетичному пакеті» енергетичні кооперативи називають «ефективним та фінансово доцільним способом забезпечення потреб та очікувань громадян стосовно джерел енергії, сервісів та участі місцевої громади». В документі акцентується увага на такій перевазі кооперативів, як інклюзивність – коли звичайні громадяни можуть бути учасниками енергетичних ринків, які раніше були доступні лише для великих компаній.

Важливе місце посідають подібні кооперативи і в енергетиці США, де їх налічують більш ніж 900. Членами кооперативів є 42 млн. чоловік. Ці мережі покривають 75% території країни та розподіляють близько 11% всієї електроенергії, що виробляється. Саме завдяки кооперативам у 1920-1940-х роках вдалося електрифікувати сільську місцевість, в яку не хотіли інвестувати великі компанії.

Майбутнє

Лосятинський кооператив може стати прикладом для тисяч українських громад, які прагнуть заощадити на опаленні власних будинків або хочуть стати співвласниками власної енергетичної інфраструктури.

Перевагами кооперативу є поява робочих місць і прогнозована вартість енергоресурсів. Споживачі самі контролюють вартість послуг без втручання урядових органів, посередників та великих монополій. Повторити досвід Лосятина можуть тисячі українськх громад, незважаючи на недосконале законодавство, що надмірно регулює роботу таких кооперативів. Держава та місцеві органи влади мають допомагати таким групам, а не лише отримувачам субсидій.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка