Санаторій у Моршині щороку економить 39 тис.м3 газу завдяки використанню тепла сонця і тепла стічних вод

19 серпня 2013 року в санаторії "Мармуровий Палац" м. Моршин Львівської обл. введена в експлуатацію система рекуперації теплоти стічних вод бальнеологічного відділення і сонячного нагріву вхідної холодної води.

За рік своєї роботи система заощадила 39 687 м.куб газу і виробила 194 388 кВт*год теплової енергії на підготовку гарячої води. При цьому річні витрати електроенергії на роботу системи склали всього 30 422 кВТ*год.

Таким чином, коефіцієнт перетворення (КОП) системи складає 6,39. Це є досить високим показником ефективності роботи системи сонячного нагріву і рекуперації теплоти.

Також, завдяки впровадженню цієї системи, санаторій за рік понизив викиди вуглекислого газу СО2 в атмосферу на 78 092 кг, що особливо актуально для курортного району.

Основні компоненти системи:
Геліо – повітряні  теплоприймачі (сонячні колектори) ”Stellator”

1.jpg
 
Ці теплоприймачі встановлені на даху і призначені для перетворення сонячного випромінювання і теплоти повітря під дахового простору в теплову енергію.

Загальна площа геліо - повітряних теплоприймачів 48 м.кв (4х12 м.кв).

Такий геліо - повітряний колектор є панеллю з прозорою поверхнею, в яку поміщений поглинач сонячної енергії - абсорбер - з харчової нержавіючої сталі.

Для високої поглинаючої здатності теплової енергії, що переноситься видимим світлом і ближнім інфрачервоним випромінюванням, абсорбер оброблений спеціальним високо селективним покриттям.
Завдяки прозорій поверхні, яка виконана із загартованого надпрозорого скла з низьким вмістом оксиду заліза, досягається високий відсоток світлопроникності, знижуються втрати тепла при дії вітру і дощу, забезпечується захист від снігу і граду.

Принцип роботи

Сонячне світло проходить крізь скло і потрапляє на абсорбери, які нагріваються, перетворюючи сонячну радіацію на теплову енергію.

У хмарну погоду, за відсутності прямих сонячних променів, завдяки високо селективному покриттю абсорберів відбувається відбір теплової енергії, що переноситься видимим світлом.

У нічний час, завдяки спеціальній конструкції геліо - повітряних теплоприймачів, тепле повітря з-під даху (а за день повітря під дахом прогрівається до 30…35°С влітку і 12...14°С взимку) нагнітається спеціальними вентиляторами в теплоприймачі, де і відбувається відбір теплоти з повітря під дахового простору.

Це тепло передається теплоносію - антифризу (етанол до -40°С), що примусово циркулює через геліо - повітряні теплоприймачі. Теплоносій нагрівається і віддає потім теплову енергію через теплообмінник воді в ємнісному водонагрівачі.

Примусова циркуляція теплоносія забезпечується спеціальними сонячними циркуляційними насосами. Насоси живляться постійною напругою 12В, яка виробляється сонячними фотоелектричними панелями. Ці панелі встановлені на геліо - повітряних теплоприймачах і є відмінним доповненням до їх дизайну. До того-ж, вони забезпечують автономність роботи геліо - повітряних теплоприймачів і перешкоджають їх закипанню при можливих перебоях з електроенергією з міської мережі.

2.jpg
 
Таким чином, геліо - повітряні теплоприймачі "Stellator" забезпечують цілодобову і цілорічну можливість збору теплоти.

Завдяки своїй плоскій конструкції їх не видно з території знизу, а привабливий дизайн тільки доповнює зовнішній вигляд даху будівлі згори.

Теплові насоси

Функція теплових насосів - відбір залишкової теплоти зі стічних вод на останньому етапі рекуперації, а також теплоти з повітря під дахового простору будівлі за допомогою геліо - повітряних теплоприймачів, і передача цієї теплоти в контур гарячого водопостачання.

Перенесення тепла, отриманого від низькотемпературних джерел (стічні води, дід дахове повітря) на більш високий рівень температур, необхідних для гарячого водопостачання, здійснюється за рахунок використання електроенергії, необхідної для роботи приводного двигуна (компресора).

Тип теплового насоса "вода-вода". Циркуляція теплоносія через теплообмінники теплового насоса забезпечується зовнішніми циркуляційними насосами.

У системі встановлені 16 теплових насосів по 2,64 кВт кожен. Загальна набрана потужність теплових насосів складає 42 кВт з коефіцієнтом перетворення (КОП) 5,18.

3.jpg
 
Таке каскадне включення теплових насосів дає можливість ступінчастого регулювання потужності системи, що знижує витрати електроенергії і підвищує «живучість» системи.

Рекупераційна установка

Рекуператор - теплообмінник поверхневого типу для використання теплоти стічних вод, в якому теплообмін між теплоносіями здійснюється безперервно через стінку, що розділяє їх.

Застосування рекуператорів в цій системі дозволяє відібрати теплоту з після процедурних вод, що скидаються, і передати це тепло санітарній воді, що входить, підвищивши тим самим її температуру.

Принцип роботи

Рекупераційна установка є послідовно сполученими модулями-рекуператорами (5 шт.) із встановленими всередині плоскими теплообмінниками з харчової нержавіючої сталі AISI321.

На першій стадії рекуперації застосовуються пасивна рекуперація, де теплоносії, за схемою відносного руху, рухаються в протитечії.

Вода з ванн (після прийняття процедур) з температурою 36°C зливається послідовно через ці модулі-рекуператори, омиваючи встановлені всередині теплообмінники.

У протилежному напрямі всередині теплообмінників перших чотирьох рекуператорів під тиском протікає вхідна холодна вода, яка і відбирає тепло від стічної води через стінки теплообмінників, знижуючи тим самим її температуру і одночасно нагріваючись.

Таким чином в модулях-рекуператорах відбувається теплообмін, виключаючи перемішування потоків.
Друга стадія рекуперації - активна рекуперація, яка дозволяє відібрати залишкове низькотемпературне тепло зі стічної води за допомогою теплових насосів.

Всередині активного рекуператора також встановлені плоскі теплообмінники з нержавіючої сталі. Ці теплообмінники омиваються низькотемпературною стічною водою (+10.+15°С), яка вже віддала своє тепло в пасивних рекуператорах, але яка ще є ідеальним джерелом теплоти, для відбору його тепловими насосами.

На останній стадії рекуперації (активній) теплові насоси відбирають залишкову теплоту зі стічної води після пасивної рекуперації і передають її (теплоту)  в контур гарячого водопостачання.

6.jpg 5.jpg
   
Розміщена рекупераційна установка в підвальному приміщенні спеціально зведеної будівлі.

Система управління і моніторингу

Управляє системою сонячного нагріву і рекуперації теплоти інтелектуальний контролер повністю в автоматичному режимі.

Контролер, на підставі інформації, отриманої від датчиків температури, протоку і тиску, управляє роботою системи, а також веде облік енергоресурсів.

Для моніторингу роботи системи використовується спеціалізоване ПЗ «Monitoring III» - сучасна, професійна система моніторингу об'єктів "зеленої" енергетики.

Інформація від цих об'єктів по каналах зв'язку передається на центральний сервер. По кожному об'єкту моніторингу створюється своя картка об'єкту і на віддаленому чи локальному пульті моніторингу – комп’ютері – проводиться перегляд стану цих об’єктів та часткове управління ними.

11.jpg
 
Для зручності користувачеві надається доступ до інформації про роботу його системи з мобільних пристроїв: ноутбука, планшета, смартфона. На спеціально створеній для цього WEB- сторінці користувач в реальному часі може контролювати значення температур і роботу системи, а також вести облік енергоресурсів.

Подивитися статистику в реальному часі можете тут.
 
Довідка

Дана система була введена в експлуатацію компанією «ІНТЕГРЕЙТЕД ТЕКНІКАЛ ВІЖН ЛТД», що виробляє прилади і системи управління для різних сфер діяльності, включаючи і системи сонячного нагріву та рекуперації теплоти.

Почавши свою діяльність в 1992 році компанія швидко затвердилася як один з провідних виробників систем забезпечення безпеки і контролю доступу в Україні.

Компанія «ІНТЕГРЕЙТЕД ТЕКНІКАЛ ВІЖН ЛТД» пропонує інноваційні рішення в області використання “зеленої енергії”, виробляє плоскі сонячні колектори, системи сонячного нагріву та рекуперації теплоти, а також прилади автоматичного керування цими системами.

Діяльність компанії ліцензована (ліцензія АЕ №273549 від 05.08.2013, дійсна до 26.07.2016), працівники мають необхідну кваліфікацію та досвід, технічна база дає можливість виконувати роботи з застосуванням найсучасніших передових технологій, якісно, високо професійно та в заплановані терміни. 
Центральний офіс знаходиться в м. Києві по вул. Василя Липківського, 1, тел. (044) 244-94-04, (044) 248-65-89. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка