Шведські вчені розробили молекулу, яка здатна зберігати сонячну енергію

Вчені з Лінчепінгського університету (Швеція) розробили молекулу, яка здатна накопичувати сонячну енергію у своїх хімічних зв'язках.

Результати досліджень колективу шведських вчених опубліковані у науковому журналі Американського хімічного товариства, передає Хайтек+

«Молекула безпосередньо перетворює світло у накопичену енергію, причому робить це дуже швидко і ефективно, - розповідають дослідники. – Вона може приймати дві форми: в основній вона абсорбує енергію сонячного світла, а в альтернативній її структура змінюється і стає набагато макроергічною, тобто виділяє більше енергії, але при цьому залишається стабільною, і це означає, що молекула може ефективно запасати сонячну енергію».

Як пише Science Daily, ця молекула належить до групи "молекулярних фотореле", у яких завжди є дві форми, що відрізняються за хімічною структурою. У них різні властивості - в даному випадку, відмінність полягає в запасі енергії. Хімічні структури всіх фотореле змінюються під впливом енергії світла.

Спочатку вчені провели на суперкомп'ютері моделювання і розрахунки хімічних реакцій, і переконалися, що шукана молекула здатна вступати в необхідні реакції, причому дуже швидко - за 200 фемтосекунд. Потім їхні колеги з Угорщини створили цю молекулу і провели експерименти, які підтвердили теоретичні передбачення шведів.

Для того щоб в молекулі можна було запасти велику кількість енергії, вчені спробували зробити різницю в енергії між двома ізомерами максимально великою. Батьківська молекула вкрай стабільна і складається з трьох ароматичних кілець. Коли вона поглинає світло ароматичність втрачається і молекула стає більш макроергічної. Дослідники вважають, що концепція перемикання між ароматичним і не-ароматичним станами молекули має великий потенціал.

"Більшість хімічних реакцій починаються в стані, коли молекула має багато енергії і поступово приходить в стан з низькою енергією. Тут у нас все навпаки - молекула з низькою енергією стає високоенергетичною. Ми очікували, що це буде складно, але показали, що таку реакцію можна виконати швидко і ефективно", - сказав професор Бо Дарбідж, керівник проекту.

Зараз дослідники вивчають варіанти, як накопичена енергія може бути швидко вивільнена з цієї молекули-фотореле.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка