Школярі розробили робота, який плаває по Дніпру і збирає сміття

У Запоріжжі цьогоріч до осіннього прибирання Дніпра залучили робота, якого зібрали школярі.

Waterbot Patrol приєднався до громадської ініціативи «Врятуємо Дніпро разом», передає Миг

Цього року очищати Дніпро від бруду водолазам допомагав саморобний робот. Ще влітку у Школі робототехніки та програмування Smart kids створеної громадською організацією "Екосенс" з метою залучення дітей до вирішення екологічних проблем вирішили створити Вотербота, який плаває по річці і збирає сміття.

«Оскільки пластикові відходи у річці дуже повільно розкладаються та забруднюють воду шкідливими хімічними елементами, вмирає риба, мертві тушки якої в свою чергу перетворюються на отруту: тобто локальне забруднення перетворюється у масове, - пояснює 9-річний учень Ян Жавжаров. – Наш робот зараз працює як лабораторія, що перевіряє придатність води для життя риби і для купання людей, також він може спіймати спеціальною сіткою і вивезти на берег цілу гору сміття – пластикових пляшок, поліетиленових пакетів».

За словами розробників, робот задуманий як інтерактивна цифрова лабораторія для моніторингу безпеки Дніпра з функціями вимірювання різних параметрів води та перевірки стану річкового дна. Інформація про результати вимірювань у режимі реального часу передається на берег на ноутбук. Дізнатися температуру води і повітря, прозорість води та її PH-показники можна було вже 3 листопада на тестовому запуску винаходу.

WaterBot має специфічні дослідні функції і конструкцію, розповідає викладач Школи робототехніки та програмування, аспірант кафедри програмних засобів Артем Туленков. «Вотербот вирішує завдання, пов'язані з реальною проблемою, - пояснює він. - Перевагою є зворотний зв'язок з ботом через комп'ютер, на який можна виводити отримані дані і візуалізувати: безпечно або небезпечно купатися у конкретному місці, чи придатна вода для риби».

Переваги конструкції полягають у низькій парусності всього бота, корпус має низький опір вітру, що не ускладнить його рух при вітряній погоді. Виконаний у вигляді катамарана бот має хороші швидкісні характеристики.  важкий акумулятор встановлений у центрі додає конструкції стійкості.

У даний момент електроніка бота складається з простих модулів і специфічних датчиків, основного контролера і радіопередавальної апаратури. Електроніка бота має модульну структуру, яку можливо нарощувати різними модулями. Використовується велика кількість датчиків, з яких необхідно отримати дані, і для кожного датчика потрібна своя частина програмного коду, який повинен бути поєднаний в одну велику-превелику програму.

Юним програмістам було дуже цікаво збирати багатофункціонального Waterbot Patrol. «Екоробот, який прибирає сміття та моніторить якість води – це круто і корисно, - говорить Нестор Джерихов, 13 років. - Як відомо, всі річки течуть в океан, тому, думаючи про екологію планети, ми почали з екології найближчої до нас річки - Дніпра: цінною була можливість використовувати отримані у школі робототехніки знання на практиці».

Першого Вотербота школярі протестували влітку, а потім повністю переробили модель, вдосконалили програмне забезпечення, додали датчики, акумулятор. У наступні місяці доопрацьовуватимуть програму, щоб поліпшити швидкість, час передачі даних, покращити інтерфейс.

Waterbot Patrol-друга версія робота, продовжує Назар Мацько, 15 років.

«Перша версія, представлена влітку, була маленькою і могла тільки збирати сміття, - розповідає він. - У нову версію ми додали безліч датчиків, щоб аналізувати якість води, наявність шкідливих речовин, збільшили швидкість руху, додавши реактивні двигуни, збільшили обсяг сітки для збору сміття, а у найближчі тижні доробимо ще декілька функцій».

Начальник управління охорони навколишнього середовища ПАТ «Запоріжсталь» Інна Холіна високо оцінила прагнення дітей допомогти екології рідного краю. «Захоплююсь викладачами Школи робототехніки та екологічної організації «Екосенс», які залучають дітей до створення таких цікавих об'єктів, - зазначила вона. - У нашого міста чудове майбутнє з такими школярами».

За підтримки Управління Держагентства рибного господарства в Запорізькій області та Запорізької обласної федерації підводного полювання, дайвінгу та рибальства в Дніпро були випущені тисячі мальків товстолобика і коропа. Ця риба живиться водоростями і буде корисна для екосистеми Дніпра і Каховського водосховища, які страждають від великої кількості синьо-зелених водоростей.

«Сьогодні ми прибрали близько 10 гектарів дна і чого тільки не знаходили: старі шини, мішки сміття, корпуси від техніки, - розповів віце-президент федерації підводного полювання, дайвінгу та рибальства Геннадій Ушаков. —Такі заходи покликані змусити запорожців задуматися".

За 7 років запорожці, об'єднані ініціативою «Врятуємо Дніпро разом», прибрали більше 100 тонн сміття, випустили в Дніпро 140 тисяч мальків і створили двох роботів-рятувальників.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка