Що зроблять з Україною сонячні панелі?

Дивне питання, правда? Це ж лише інший спосіб отримувати енергію. Але не все так просто, як більшості з нас здається. Сонце недарма вже зараз називають основним джерелом енергії для майбутніх поколінь. Це станеться тому, що крім очевидної речі - енергії, воно дає нам ще купу переваг, які мають дуже опосередковане відношення до енергетичних питань. Сонячна енергія докорінно змінить Україну і світ.


Сонячна промисловість - це нові робочі місця в епоху автоматизації. Людська праця на конвеєрних виробництвах - це дорого і неефективно. Це може звучати грубо і цинічно, але така реальність бізнесу. Роботизація процесів - пріоритет для підприємців сьогодні. Погляньте на заводи світових автогігантів, чи на Гігафабрику Ілона Маска. І це лише початок процесу, враховуючи скоре пришестя штучного інтелекту. Сонячна енергетика дає можливість суспільствам компенсувати цей підвищений рівень безробіття. Роботу тут знайдуть тисячі українців. Адже мова не лише про великі підприємства чи об’єкти. Більшість цих робочих місць у монтажі, сервісі в тому числі великої кількості приватних сонячних станцій. Вже минулого року в США сонячна промисловість давала роботу більшій кількості людей, ніж видобування нафти і газу. Ви ще не визначилися із професією? Відвідайте один з багатьох онлайн курсів, які допоможуть вам освоїти основи предмету.


Основна риса сьогоднішньої енергетичної системи (і не тільки української) - централізованість та однобокість. Маємо декілька великих виробників енергії, які по суті диктують споживачам, скільки енергії вони споживатимуть, і скільки це благо коштуватиме. Сонце дає суспільству можливість бути активними учасниками процесу. Як? Стаючи енергонезалежними чи ділячись енергією, згенерованою у своєму домогосподарстві, ми отримуємо можливість впливати на постачальників енергії. Ставати не просто пасивними споживачами, а й активно долучатися до роботи енергосистеми (ставати prosumers). Для цього потрібна технологія, що легко масштабується - від системи на вашому даху, до кооперативної станції у вашому селі, до сонячних ферм промислового рівня. Сонячна енергетика - ідеальний кандидат для цього.


Енергетичні кооперативи дають громадам можливості фінансування та реалізації спільних енергетичних проектів. Це може бути як виробництво електричної чи теплової енергії, так і будівництво розподільчих мереж, енергосервіс. Наприклад, у Німеччині наразі функціонує більше 1000 енергетичних кооперативів. Більшість із них створені для виробництва електроенергії та тепла. Велика частка цих об’єктів - сонячні електростанції. Чому саме кооператив? Наприклад, у товаристві з обмеженою відповідальністю діє проста система: “одна гривня = один голос”. Тобто, власник більшої частини підприємства має більше влади. У кооперативі ж діє принцип “один член кооперативу = один голос”. Тут кожен чи кожна, незалежно від фінансової участі, є рівними у прийнятті рішень.


Члени сонячного ірригаційного кооперативу Дхунді, штат Гуджарат, Індія


Крім більш справедливої структури, кооперативи та приватні сонячні станції дають можливість людям отримувати додатковий дохід від продажу енергії чи надання енергетичних послуг. Цей дохід вони можуть використовувати для розвитку місцевої економіки. Гроші не тікають в кишені декількох власників корпорацій.


Термін “енергонезалежність” є вже трохи “затяганим”, зважаючи на українські реалії. Але ми маємо прагнути її, навіть незважаючи на очевидні причини - ідеологічну (не буду використовувати енергію окупанта), та геополітичну (менше важелів впливу на нас з боку інших держав). Коли країна купляє енергію за кордоном, вона має платити за неї в іноземній валюті. Це лягає тяжким тягарем на економіку. В результаті, ми всі страждаємо від слабкої гривні та високих цін. Енергія сонця є всюди та майже безкоштовна. Її не потрібно завозити з-за кордону, знову садячи країну на імпортну голку.


Сонячна енергетика - наш шанс стати більш справедливим та розвинутим суспільством. Але потрібно попрацювати, щоб ним скористатися на свою користь. Щоб створити робочі місця, потрібна державна підтримка українських компаній, що виробляють чи імпортують обладнання, чи займаються монтажем систем. Щоб люди вкладалися у кооперативи і ставили більше приватних станцій, потрібно створювати належні законодавчі умови. Щоб зменшувати імпорт енергоресурсів, потрібно передусім їх ефективно використовувати.


Це звучить як завдання для керівництва країни, але ж в одній розумній книзі написано: “джерелом влади в Україні є народ”.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка