Що робили у Польщі після підвищення цін на газ

Країни колишнього соцтабору Центральної та Східної Європи в 1990-і роки змушені були лібералізувати енергетичні ринки при переході до ринкової економіки з врахуванням неефективного енергоспоживання. Ось яким чином це відбувалось в Польщі.

Значну частину витрат на енергію складали затрати на опалення (понад 70%), адже більшість будинків було збудовано в 1960-1970 рр. З 12 мільйонів житлових будинків в Польщі 1,5 млн зведено ще до 1918 р. В цілому, половина  житлового фонду - до 1975 року, повідомляє gazeta.zn.ua

При збільшенні цін на енергоносії почали рости і витрати на утримання житлових будинків. Спочатку держава взялася субсидіювати теплопостачання. Про модернізацію житла серйозно не говорили: населення не мало грошей на ремонт будинків, навіть якщо воно задіяло комерційний кредит в банку.

В 1998 році дотації енергоспоживання припинили і взяли курс на фінансування модернізації будинків. Був створений Фонд термомодернізації і ремонтів (FTiR), який став основною опорою держави в проведенні політики покращення енергоефективності в Польщі.

Головна завдання FTiR – фінансування модернізації будинків, оновлення систем опалення і перехід на відновлювальні джерела енергії. Схема фінансування наступна: фонд передає державні кошти в державний банк BGK, а вже той розподіляє їх між комерційними банками. Власне в комерційних банках населення бере кредити на оновлення житла. Розмір кредиту не повинен перевищувати 80% загальної суми затрат на термомодернізацію, 20% мешканці повинні профінансувати самостійно. Ставка кредиту коливається в межах 6,5-8,5% річних, а термін погашення кредиту – 10 років. 

Допомога держави проявилася в тому, що FTiR субсидує до 25% суми кредиту: відповідні кошти фонд виплачує банку замість мешканців. Виплата здійснюється тільки в тому разі, якщо енергоаудит (після модернізації) підтвердив, що в результаті санації будинку щорічна економія енергії складає не менше 10%. Чим вища економія, тим більший розмір допомоги.

Протягом 1999-2010 років в Польщі профінансовано 20 тисяч проектів на загальну суму понад 1,6 млрд євро. З цієї суми більше 300 млн євро – державні кошти. За оцінками уряду Польщі, обсяг зекономлених внаслідок модернізації коштів протягом 1999-2013 років склав 170 млн євро, які могли піти на оплату рахунків.

Конкретним прикладом комплексної термомодернізації старих будинків є місто Щецін, про яке ми вже розповідали. Об’єднання співвласників квартир старої забудови в цьому місті встановило терморегулятори на опалювальні пристрої, автоматичні балансувальні клапани на стояках опалення, індивідуальні лічильники тепла, терморегулятори на системах гарячого водопостачання, модернізувало теплові пункти, провели зовнішнє утеплення стін, теплоізоляцію дахів, заміну вікон. Внаслідок цього протягом 1998-2004 років споживання теплової енергії знизилось на 43%, затрати на гарячу воду зменшились на 32%. За цей час збільшилась ціна тепла на 50%, а мешканці отримали платіжки на 16% менші – в «немодернізованих» сусідів суми на оплату збільшилися на 18%.

Практика країн Центральної та Східної Європи показала, що самостійна термомодернізація житла самими мешканцями є неефективною: населення не має грошей, некомплексний підхід, недостатня компетенція і професіоналізм. Для комплексного підходу можуть використовуватися міжнародні донори і державні програми, які повинні керуватися принципом: чим більша економія енергії, тим вища доля грантового компонента і фінансування проектів з утеплення житла. Такий принцип діє в Польщі, Чехії, Німеччині.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка