Що прийде на зміну атомній енергетиці?

Голова Наглядової ради енергетичної компанії «Tokmak Solar Energy» Олександр Рєпкін розповів про нові технології в секторі відновлюваної енергетики та перспективи розвитку водню в Україні. 

Пане Олександр, які на ваш погляд основні виклики в галузі енергетики в Україні?

Україна на порозі енергетичної революції. Старі енергетичні потужності дуже скоро прийдеться виводити з експлуатації, а нові відновлювальні— ще недостатньо розвинуті. На жаль, атомна та вугільна генерації досі є основою нашої енергосистема. Сьогодні більше 53% загальної кількості електроенергії генерується атомними станціями. Проте, ми не зможемо вічно використовувати ці електростанції. І поки не стало надто пізно – влада повинна наважитися на рішучий крок та розробити чітку стратегію, яким чином заміщувати всі ці потужності, у зв’язку із закінченням термінів їх використання. А для цього необхідно прийняти ряд стратегічних рішень на державному рівні.

Ви маєте на увазі перехід на відновлювані джерела енергії?

Так, але мова йде не лише про звичні джерела відновлюваної енергетики сонце, вітер, вода та біомаса. Не зважаючи на те, що це сектор зростає в Україні в останні роки доволі швидко – цих темпів все рівно недостатньо. У 2018 році в країні було введено в експлуатацію 742 мегават нових об’єктів. Зокрема, сонячні електростанції склали 645 мегават. Для виконання зобов’язань перед європейськими партнерами, частка всіх відновлювальних джерел енергії повинна складати не 2,72 %, а 10%! І це можливо виконати лише перейшовши на технології використання водню.

Які проблеми зможе вирішити використання водню?

Є дві загальні функції, в яких зараз розвиваються та інтегруються водневі технології. Перша — це можливість акумулювання енергії, отриманої завдяки відновлювальним джерелам, та її використання в потрібний для нас час. Водневі технології дозволяють робити це завдяки терміну зберігання. З огляду на те, що в країні дуже бракує акумулюючих потужностей для балансування все нових та нових станцій на відновлюваних джералах енергії – водень може стати чудовим рішенням.

І друге, ці технології можна застосовувати у всіх найважливіших галузях — транспорт та житлово-комунальне господарство».

А чи є вже реалізовані водневі проекти в Україні?

На жаль, таких проектів ще немає, проте до кінця 2019 року ми можемо вже побачити перші з них. У Європі, для прикладу, було реалізовано 227 таких проектів у 2018 році на суму 844 млн доларів. Тому приєднання до водневої енергетичної галузі стане кроком вперед для України. Це створить доступ до технологій, які зараз активно застосовуються, мають великі перспективи розвитку та інтеграції в країнах Євросоюзу та світу:

Нам потрібно наздоганяти Європу. Зараз є дуже слушна нагода, щоб доєднатися до цих тенденцій та ініціатив, щоб потім не залишитись позаду, а йти на одному рівні з високорозвиненими країнами, які є нашими сусідами. Ще одна ініціатива, яка існує в країнах Європи - виробництво зеленого водню. На сьогодні, також, розрізняють технології. Електрична енергія, що споживається на виробництво водню, може бути отримана, як з відновлювальних джерел енергії, так і від звичайних електростанцій. Найбільшу підтримку та ціну буде мати той водень, який виготовляють відновлювальними джерелами. В деяких країнах вже прийняті концепції до 2050 року, коли вони мають повністю відмовитись від споживання традиційних енергоресурсів, через які є викиди СО2.

Окремо зараз в Європі існує ініціатива, пов’язана з розвитком інфраструктури та розвитком транспорту. Мова про водневі заправні станції, створені спеціально для автомобілів, які працюють на водні. У Німеччині вже працює 65 таких станцій, в цьому році планують збудувати ще 65. Всі країни Європи визначили маршрути, де будуть встановлені такі станції. 89 регіонів з 22 європейських країн, які активно впроваджують водневі технології, приєднались до цієї ініціативи. Україна має шанс теж взяти участь в новітньому процесі розвитку енергетики Європи.

Нагадаємо, що Українська Воднева Рада — перша воднева енергетична асоціація провідних енергетичних, промислових та публічних компаній України. Організатор одного з найбільших водневих форумів в Європі (Міжнародний енергетичний форум “Вітер та Водень”), який підтримали 16 країн світу. Асоційований член європейської організації Hydrogen Europe. Українська Воднева Рада — перша організація в структурі Європейської комісії, від країни, що не входить до складу Євросоюзу. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus