ЄС виділить Західним Балканам 9 млрд євро грантів для реформ у сфері зміни клімату

Західні Балкани отримають 9 мільярдів євро у вигляді грантів для реформ у сфері зміни клімату.

Це підтвердив ЄС на саміті у Словенії, передає balkangreenenergynews.com

Сторони досягнули згоди щодо Плану дій "Зеленого порядку денного" щодо реформ у галузі зміни клімату, боротьби із забрудненням, охорони природи та біорізноманіття та регіональної інтеграції, включаючи 2024 рік як перший орієнтовний термін для узгодження з системою торгівлі викидами ЄС.

Майже через рік після підписання Софійської декларації глави держав і урядів Західних Балкан домовилися з Європейським Союзом про реалізацію Плану дій "Зелений Порядок денний", який відкриває шлях для економічного та інвестиційного плану для регіону на суму 30 мільярдів євро. Вони взяли на себе зобов'язання поставити сталий розвиток, ефективність використання ресурсів, охорону природи та боротьбу зі зміною клімату у центр всієї економічної діяльності та узгодити їх з цілями ЄС.

Документ, підготовлений Радою регіонального співробітництва, був прийнятий у Словенії на саміті ЄС-Західні Балкани. У Плані дій з 58 пунктів "Зеленого порядку денного для Західних Балкан" на період до 2030 року найбільш важливими сегментами є ціноутворення на вуглець, плани поетапної відмови від вугілля, регіональна інтеграція, боротьба із забрудненням і охорона навколишнього середовища.

«Інвестиційний пакет включає 9 мільярдів євро грантового фінансування і 20 мільярдів євро інвестицій, залучених новим гарантійним фондом Західних Балкан, - заявили лідери ЄС. - Країни регіону повинні провести економічні та соціальні реформи, а також зміцнити верховенство закону».

ЄС заявив, що разом з 600 мільйонами євро, які Європейська комісія запропонує у рамках інструменту допомоги до вступу, до кінця року буде виділено 1,1 мільярда євро для реалізації економічного та інвестиційного плану.

Перед Західними Балканами стоїть завдання реалізувати енергетичні і кліматичні амбіції, відповідні цілі ЄС щодо скорочення викидів парникових газів на 55% до кінця десятиліття.

Згідно з декларацією саміту, країни регіону повинні вирішити проблеми, що виникають у зв'язку з відмовою від вугілля, такі як безробіття, економічні потрясіння і міграція робочої сили. «Декарбонізація буде досягнута за рахунок використання поновлюваних або менш вуглецевих видів палива, але з енергетичною безпекою у якості ще одного пріоритету, - заявили в ЄС.

Лідери блоку з 27 членів пообіцяли запропонувати технічну та фінансову допомогу для розробки політики ціноутворення на вуглець у контексті механізму регулювання вуглецевих кордонів ЄС(CBAM), по суті, податку на двоокис вуглецю для імпортованих товарів і електроенергії.

План дій "Зелений Порядок денний" складається з п'яти основних компонентів: декарбонізація, кругова економіка, деполяризація, стале сільське господарство та захист природи та біорізноманіття.

У розділі про декарбонізацію орієнтовний крайній термін для приведення у відповідність з Європейським кліматичним законодавством з метою досягнення кліматичної нейтральності встановлений на 2025 рік порівняно з 2024 роком для узгодження з системою торгівлі викидами ЄС або ETS ЄС і впровадження інших інструментів ціноутворення на вуглець.

Західні Балкани домовилися про пріоритизацію та фінансування заходів з підвищення енергоефективності, поетапну відмову від субсидій на вугілля та впровадження програм по боротьбі з енергетичною бідністю.

Принцип кругової економіки передбачає розробку стратегій до 2023 року, які охоплювали б весь життєвий цикл продуктів. Уряди пообіцяли підвищити обізнаність про запобігання утворенню відходів, роздільному збиранні та сталому споживанні.

Що стосується видалення забруднень, то ці заходи включають ратифікацію Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані і протоколів до неї до 2025 року. План також передбачає реалізацію стратегій у сфері якості повітря і створення необхідної інфраструктури для очищення стічних вод до 2030 року.

Що стосується сталого сільського господарства, то 2026 рік був визначений як орієнтовний термін для стандартів у сфері безпеки харчових продуктів, здоров'я і благополуччя рослин і тварин і управління відходами, а також сприяння нульовому забрудненню і органічному землеробству і скороченню синтетичних хімічних продуктів, що використовуються у виробництві продуктів харчування. Відновлювані джерела енергії та скорочення викидів парникових газів повинні бути у числі заходів у сільському господарстві.

Країни регіону взяли на себе відповідальність за підготовку планів відновлення лісових ландшафтів з фінансовими компонентами до 2024 року.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка