Рада підтримала впровадження систем накопичення енергії

Верховна Рада України підтримала впровадження розвитку систем накопичення енергії (СНE, еnergy storage).

Законопроект №5436-д, що встановлює відповідну правову базу, парламент прийняв у першому читанні у вівторок, 16 листопада, передає Енергореформа

Законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії" передбачає внесення відповідних змін до законів "про ринок електричної енергії" та "Про Національну комісію, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (НКРЕКП).

Документ визначає діяльність з накопичення енергії одним з видів господарської діяльності на ринку електроенергії на додаток до виробництва, передачі, розподілу, постачання електроенергії споживачеві, трейдерської діяльності, здійснення функцій оператора ринку і гарантованого покупця, які підлягають ліцензуванню з боку НКРЕКП.

Документ створює нового учасника ринку - оператора систем накопичення енергії - і визначає його права та обов'язки.

"Оператор СНЕ - фізична особа, у тому числі фізособа-підприємець, або юридична особа, яка здійснює діяльність з накопичення енергії з метою продажу електроенергії, що відпускається з системи накопичення енергії та/або з метою надання допоміжних послуг або надання послуг з балансування за допомогою систем накопичення енергії", – наголошується у законопроекті.

Документ також визначає поняття "накопичення енергії" як діяльність, пов'язана з відбором електроенергія, її перетворенням у інший вид енергії, у якому вона може зберігатися, зберіганням і подальшим перетворенням такої енергії в електроенергію з метою її відпуску в систему передачі або систему розподілу, або у мережі електростанції, або мережі споживача.

Однією з ключових цілей законопроекту є врегулювання можливості використання СНЕ споживачами, виробниками електроенергії, включаючи ВДЕ-генерацію, операторами системи передачі і систем розподілу електроенергії.

Згідно з документом, оператор системи передачі при розробці плану розвитку системи передачі визначає оптимальні точки приєднання сне з урахуванням системних обмежень і оптимізації втрат Е/Е.особливості приєднання систем накопичення енергії визначаються кодексом системи передачі і кодексом систем розподілу.

Оператору сне при цьому забороняється здійснювати діяльність з передачі і розподілу Е / Е, виконувати функції оператора ринку і гарантованого покупця, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з документом, оператор СНЕ зобов'язаний виконувати акцептовані оператором системи передачі добові графіки електроенргії, а у разі їх невиконання несе фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії за цінами, визначеними відповідно до правил ринку.

У свою чергу споживач має право без отримання ліцензії на здійснення діяльності з накопичення енергії використовувати СНЕ, він у будь-який період часу не здійснює відпуск раніше накопиченої у системі зберігання енергії в Об’єднаній енергетичній системі України.

Оператори СНЕ та споживачі мають право надавати послуги з балансування та допоміжні послуги у порядку, визначеному правилами ринку.

Комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальні послуги на своему засіданні 16 вересня підтримав і рекомендував для прийняття за основу доопрацьований народними депутатами-членами комітету законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку СНЕ»(№5436-д).

До цього у Раді за останній час було зареєстровано три законопроекти щодо СНЕ: №5436 від квітня 2021 року авторства члена фракції "Батьківщина" Олексія Кучеренка, №5436-1 від Юрія Камельчука та №5436-2 від Андрія Геруса (два останні зареєстровані у травні).

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка