Принцип «трьох нулів» у енергоефективному будівництві

З 2021 року на основі директиви ЄС з енергоефективності будівель всі нові будинки повинні зводитися за такими принципами:  нуль енергоспоживання, нуль шкідливих викидів, нуль відходів. Такі експериментальні будинки вже існують. Для них потрібні додаткові затрати на придбання пристроїв отримання енергії від альтернативних джерел – вітряків, фотопанелей, теплових помп і т.п. При будівництві використовуються дорожчі екологічні будматеріали (скло, дерево, кам’яна вата, склобетон і т.п.).

За допомогою відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) – сонця, вітру, біопалива, річок, приливів, відливів – вже сьогодні деякі активні будівлі протягом року виробляють енергії більше, ніж споживають. Позитивного ефекту вдається досягнути за рахунок використання енергозберігаючих технологій, якісної теплоізоляції приміщень. На випадок відсутності власної енергії, в резервному порядку може використовуватись енергія із загальної мережі. За результатами року найбільш сучасні активні будинки можуть приносити додаткову вигоду.

Використання енергозбереження і біокліматичних технологій в активних будинках до  мінімуму знижує шкідливі викиди для людей та довкілля (вуглекислий газ, летучі органічні речовини і т.п.). Після завершення терміну експлуатації будинку його можна легко демонтувати, а всі конструкції піддаються вторинній переробці. Такі будинки не залишать після себе ніяких відходів.

Активні будинки з’явилися в Україні минулого року завдяки Закону про «зелений» тариф. Вже є більше десятка будівель, які встановили на своїх дахах фотопанелі потужністю до 10 кВт і здатні протягом року перекрити свої витрати в електроенергії, ще й продати значну частину в загальну електромережу. Не створювалися вони за принципом «трьох нулів», але перший принцип вже мають реалізованим. До першопрохідців відносяться: Роман Баб’ячок і Володимир Лисак з Львівщини, Євстахій Крижанівський, Богдан Кузишин (на фото – будинок з додатнім балансом енергії Богдана Кузишина).

2.jpg
 
В Англії абревіатура BedZED стала брендом «зеленого» будівництва.  Під такою назвою,  Beddington Zero Energy Development, побудовано комплекс за 15 км від Лондона, який дав житло мешканцям в 99 квартирах і забезпечив 1,5 тисячі квадратних метрів офісів. Комерційні площі, в основному, займають архітектори і будівельні фірми, де й працює більшість мешканців. Вони не користуються власним автотранспортом – мають угоду з автолізинговою компанією, яка готова надати транспорт при необхідності. 

3.jpg

Будинок повністю забезпечений власною енергією від сонця. Тепловтрати зведені до мінімуму за рахунок якісної теплоізоляції, південної орієнтації фасадів, великої площі віконних конструкцій (забезпечують максимальне проникання сонячних променів). На даху встановлені широкі труби, які вловлюють вітер для приведення в дію витяжної вентиляції. Для багатьох цілей використовується дощова вода. Резервна теплостанція передбачає роботу на деревних відходах. 
 
В Південній Кореї до такого виду будівництва долучився будинок під назвою Samsung Green Tomorrow House, який має площу для постійного житла 450 кв.м і площу для гостей на 300 кв.м. Енергозабезпечення здійснюється за рахунок сонячних панелей площею 200 кв.м.  

4.jpg

Використані тут «зелені» технології: газонний дах, теплі підлоги, нетоксичні оздоблювальні матеріали, біотуалети, датчики природного освітлення, зарядні пристрої для електроавтомобілів і т.п. Біологічний реактор забезпечує високий відсоток вторинного використання води – більше 70% стоків після очистки придатні для поливання саду і технічних потреб будинку.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: