При встановленні нового котла обов’язково перевіряйте гідравлічне балансування всієї системи опалення

Якщо власник будинку використовує свій котел для опалення, то він повинен знати певні теплотехнічні терміни, які допоможуть забезпечувати оптимальну роботу котла і радіаторів – «гідравлічне регулювання системи». Це регулювання потоку теплоносія (гарячої води) через елементи системи опалення (труби, радіатори, крани) з ціллю забезпечення рівномірної температури у всіх приміщеннях. Професійний проект системи теоретично враховує всі фактори, але в кожному випадку приходиться проводити регулювання «по-місцю».

Елементом регулювання потоку є поступове зменшення діаметру труб (напр., DN28-22-18-15), аналогічно тому, як це відбувається в системі кровообігу людини, де товста головна артерія розгалужується на мережу все тонших судин до капілярів включно. На контурі зворотної води в напрямку котла аналогічні зміни діаметру відбуваються у зворотньому напрямку DN15-18-22-28.

Іншими факторами гідравлічного регулювання є дросельні фланці, початкові налаштування терморегулюючих вентилів, запірні клапани, розподілювачі з регулюванням потоку.

Гідравлічне регулювання пояснюється певними процесами. Теплоагент (вода) є теплоносієм. Кожна молекула переносить певну кількість тепла. Це означає, що чим більше молекул буде протікати через радіатор, тим більше тепла отримає цей елемент системи. Якщо через великий радіатор буде протікати невелика кількість води, то він буде слабо нагріватися. Тому потрібно забезпечити так, щоб кількість протікання теплоносія відповідала розміру кожного радіатора. 

Якщо не забезпечити гідравлічне регулювання системи, то споживач тепла може мати різні проблеми. Якщо в стару систему встановити новий радіатор з великим гідравлічним опором (сучасний швидкісний радіатор з малою кількістю води в ньому), то будуть гріти тільки старі радіатори, а новий буде ледь теплим. Щоб вирівняти температуру, потрібно зменшити протікання води по старих радіаторах.

Якщо труба подачі тепла розгалужується на два різних по розміру радіатори (без вентилів), то вода потече в першу чергу через маленький радіатор, а великий буде холоднішим – у нього більший гідравлічний опір.

Встановлений на радіаторі терморегулюючий вентиль не дасть ефекту регулювання температури, якщо паралельно встановлений радіатор без вентиля. Вода піде в першу чергу через нерегульований радіатор, який має менший гідравлічний опір.

При однакових розмірах радіаторів, які розміщені паралельно але на різній відстані від котла, і при однакових діаметрах труб, найбільше гарячим буде ближчий радіатор.

Прикладів поганої роботи системи, в результаті відсутності або неправильного гідравлічного регулювання, може бути багато. В результаті неправильного нерівномірного потоку гарячої води через радіатори у всій системі вода не охолоджується потрібним чином, і з неї не відбирається необхідна кількість тепла. Котел в цьому випадку перегрівається і працює неекономно. Весь процес нагрівання є неоптимальним і неефективним. Приміщення опалюються нерівномірно, а тепловий комфорт є незадовільним.

Гідравлічному регулюванню підлягають системи з усіма типами радіаторів.

По темі: Готувати будинок до наступної зими потрібно вже цієї зими

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: