Президент ввів у дію комплекс рішень РНБО у сфері тарифоутворення та правил роботи на ринку е/е

Президент України Володимир Зеленський указом №452 від 28 серпня 2021 року ввів у дію комплекс рішень Ради національної безпеки і оборони (РНБО) від 30 липня. Вони стосуються, зокрема, питань тарифоутворення і змін правил роботи на ринку електроенергії, а також створення умов для екологічної модернізації теплових електростанцій і розвитку маневрених джерел енергії, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Кабінет Міністрів у період до 30 вересня 2021 року має «розробити та затвердити план установлення справедливої вартості електричної енергії для побутових споживачів», а також забезпечити з 1 жовтня перехід від товарної до фінансової моделі спецобов’язків щодо забезпечення населення електроенергією (ПСО).

Інший пункт документа зобов'язує уряд до 31 грудня 2021 року затвердити «порядок поступового переходу до економічно обґрунтованої ціни на електричну енергію для побутових споживачів та здійснення в умовах такого переходу соціального захисту осіб, які потребують державної підтримки та допомоги».

Кабмін у серпні знизив ціну е/е для побутових споживачів із 1,68 до 1,44 грн/кВт-год за обсягу споживання до 250 кВт-год/місяць включно на період із 1 жовтня 2021 року до 30 квітня 2022 року і ввів з 1 жовтня фінансову модель ПСО для населення замість товарної. Нинішня ціна е/е для побутових споживачів залежно від регіонів удвічі-втричі нижча за її фактичну собівартість.

2.jpg

Указ президента також наказує Кабміну разом з Нацкомісією, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та житлово-комунальних послуг (НКРЕКП), Антимонопольним комітетом України (АМКУ) і Фондом держмайна (ФДМ) розробити у двотижневий термін механізм введення тимчасових адміністрацій до суб'єктів галузі в разі виникнення загрози безпеки постачання е/е.

Крім того, Зеленський доручив Кабміну разом з НКРЕКП, АМКУ та ФДМ, відповідно до рішення РНБО, у двотижневий термін «здійснити аналіз структури власності всіх операторів систем розподілу електричної енергії та постачальників універсальних послуг і встановити реальних кінцевих бенефіціарів власників таких суб'єктів господарювання».

Ще одне з доручень президента Кабміну, – розробити до 31 жовтня 2021 року законопроект щодо «надання права виробникам електричної енергії (з альтернативних джерел) виходити з балансуючої групи гарантованого покупця та вільно продавати електричну енергію на ринку».

Міністерство енергетики вже розробило й оприлюднило законопроект про впровадження тарифної системи Feed-in-Premium (контракти на різницю) для виробників електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ), який дасть їм змогу вільно продавати е/е на ринку.

Президент також доручив Кабміну внести на розгляд Верховної Ради законопроект про акціонування ДП "НАЕК "Енергоатом" – до 30 вересня 2021 року й розробити порядок та джерела фінансування екологічних заходів на ТЕС у рамках Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ) – до 31 жовтня 2021 року.

До 31 серпня уряд має розглянути питання «введення плати за потужність для виробників електричної енергії з метою підтримки доступного резерву генерувальних потужностей в обсягах, достатніх для забезпечення балансової надійності об'єднаної енергетичної системи України».

3.jpg

Кабмін має до 31 жовтня розробити заходи з державного стимулювання будівництва маневрених генерувальних потужностей і систем накопичення енергії, зокрема за рахунок надання інвесторам майданчиків із готовими схемами підключення до електричних і газових мереж, а також прискорити запуск проведення відповідних аукціонів.

До кінця року Кабмін разом із НКРЕКП зобов'язаний схвалити Концепцію запровадження та розвитку ринку «зелених» облігацій та затвердити план заходів з її реалізації, а також розробити законопроект про створення повноцінної біржі з прозорими механізмами аукціонів з продажу е/е за двосторонніми договорами.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка