Поточна система підтримки ВДЕ не достат­ньо стимулює розвиток розподіленої генерації

Експерти центру DiXi Group оприлюднили звіт, в якому проаналізувано поточний стан системи державної підтримки розвитку відновлюваної енергетики в Україні та всі законопроекти, які пропонують  внесення змін, зокрема зменшення зеленого тарифу для сонячної генерації та введення аукціонів для великих проектів.

Звіт Dixi Group вказує на те, що діюча система підримки ВДЕ в Україні має ряд суттєвих недоліків та потребує вдосконалення. Зокрема, як показує аналіз поточної структури встановлених потужностей ВДЕ, в галузі виник дисбаланс із домінуванням великих об'єктів сонячної та вітрової генерації.

"Промислові електростанції ВДЕ становлять 88% всієї встановленої в Україні потужності, мала генерація – лише 12%. Отже, поточна система підтримки не достат­ньо стимулює розвиток малої розподіленої генерації, наближеної до безпосереднього споживача, і створила привабливі умови лише для великих індустріальних проектів", - відзначають автори звіту.

Експерти вказують на те, що за­гальна кількість об'єктів ВДЕ малої потужності в Україні є незначною незважаючи на існування для малих станцій тарифів, вищих за промислові проекти. Крім ринку побутових сонячних станцій, який демонструє динаміку зростання за вста­новленою потужністю в середньому на 34% в квартал, проекти будівництва малих потужностей ВДЕ (до 1 МВт) на комерційних  та промислових об'єктах залишаються рідкістю.

Також спостерігається технологічний дисбаланс, що свідчить про недоліки існуючої системи підтримки ВДЕ в плані впровадження інновацій та сприяння розвитку інших технологій, окрім вітрової та сонячної генерації.

Експерти також проаналізували  фінансове навантаження на ринок електроенергії від ВДЕ, і продемонстрували, що воно залежить не тільки від величини зеленого тарифу. На їх думку висновки щодо зростання фінансового навантаження на ринок лише за рахунок величини «зелених» тарифів некоректно, оскільки на частку ВДЕ у вартості електроенергії впливають курс гривні, вартість та обсяги генерації інших технологій.

"Цікавим є той факт, що середня вартість електроенергії з ВДЕ у євро показує динаміку до зниження, в той час як частка вартості ВДЕ у сумарній вартості електроенергії, що купувалась ДП Енергоринок, змінювалась у межах ±1.1%", - йдеться у звіті.

Окрім цього, аналітики вказують невідповідність між різними державними планами, стратегіями та реальною динамікою розвитку галузі ВДЕ.  Зокрема цілі Енергетичної Стратегії України до 2035 року стосовно частки ВДЕ в електроенергетиці не відповідають Національному плану дій з відновлюваної енергетики та фактичній динаміці, адже за підсумком 2017-го року частка ВДЕ досягла 8,4%, тоді як чинна редакція Енергетичної Стратегії встановлювала  ціль у 8% лише на 2020 рік.

Аналітичний звіт DiXi Group також описує всі позитивні та негативні моменти законопроектів щодо зміни системи державної підтримки ВДЕ, ідентифікує можливі ризики та містить пропозиції щодо шляхів їх зниження.

Законопроект № 8449 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» представили 7 червня 2018 року народні депутати Олександр Домбровський та Лев Підлісецький.  Протягом двох наступних тижнів до парламенту було внесено ще 7 альтернативних законопроектів авторства різних депутатських груп, деякі з парламентарів підписались під більше ніж одним текстом.  5 проектів законів об’єднують депутатів із різних політичних фракцій, 3 інших – з одноосібним авторством. Автори 7 із 8 законопроектів пропонують запровадити державну підтримку ВДЕ за результатами аукціонів.

Процес обговорення законопроектів продовжується в рамках робочих груп, до яких залучені депутати, урядовці, галузеві експерти та представники бізнесу.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка