Політиків попередили, що проблема глобального потепління вимагає невідкладних дій

У понеділок, 8 жовтня Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) на засіданні в Південній Кореї опублікувала спеціальну доповідь про глобальне потепління на 1,5 °C.

У резюме для політиків експерти повідомляють про те, що обмеження глобального потепління на рівні 1,5 °C принесе очевидні вигоди для людей і природних екосистем, в порівнянні з потеплінням на 2 °C, і може здійснюватися одночасно з побудовою більш стійкого і справедливого суспільства. Поряд з цим необхідні швидкі, далекосяжні та безпрецедентні зміни у всіх сферах життя суспільства.

У доповіді робиться висновок про те, що обмеження глобального потепління до 1,5 °C потребує швидкого здійснення трансформаційних процесів, що стосуватимуться методів землеробства, енергетичних, промислових систем, а також будівель, транспорту і міст. Викиди двоокису вуглецю (CO2), викликані діяльністю людини, необхідно скоротити до 2030 року майже на 45% в порівнянні з рівнями 2010 року, досягнувши балансу антропогенних викидів та поглинання СО2 з атмосфери приблизно до 2050 року.

"Доповідь підтверджує консенсус провідних вчених світу про те, що економічно доцільніше поступово скорочувати викиди парникових газів, відмовлятися від будівництва нових потужностей на вугіллі і поступово переходити на поновлювані джерела енергії в порівнянні з наслідками при сценарії "бізнес як звичайно". Ми останнє покоління, яке може прийняти правильні рішення для запобігання страшних посух, повеней, затоплених прибережних зон, голоду і сотень мільйонів біженців" - коментує Ірина Ставчук, директор Центру екологічних ініціатив "Екодія".

У звіті МГЕЗК представлені сценарії для зростання глобальної температури на рівні 1,5 °C і 2 °C, але реальність полягає в тому, що при збереженні поточного рівня антропогенних викидів парникових газів людство знаходиться на траєкторії до 3,5 °C або більше. Це означає, що відхилення від цілей Паризької угоди матиме катастрофічні наслідки для людей і екосистем, підштовхуючи до тих меж, коли адаптація буде неможлива.

Доповідь також говорить про те, що існує технічна можливість різкого зниження антропогенних викидів парникових газів, утримання глобального потепління на рівні 1,5 °С і вихід на нульові викиди вже до 2050 року. Для цього всі країни повинні дуже серйозно поставитися до проблеми зміни клімату і почати діяти поки не пізно.

Коментуючи доповідь українські експерти також наголошують на тому, що ми вже відчуваємо негативні наслідки змін клімату, а заходи з адаптації до них необхідно системно впроваджувати на всіх рівнях державного управління:

"Ми опитали 150 сільських громад в Україні, і 81 з них вже відчувають наслідки змін клімату. Щороку посухи скорочують урожай в селах, а випадання місячної кількості опадів за 1 день затоплює підземні переходи в містах. Потреба в адаптації до екстремальних погодних явищ швидко зростає. Спільні зусилля місцевої та центральної влади необхідні щоб життя в містах і селах залишалося безпечним. Зміни клімату повинні братися до уваги при прийнятті рішень на всіх рівнях влади" - говорить Ілля Єременко, голова Української Кліматичної Мережі.

Спеціальна доповідь про глобальне потепління на 1,5 °C була затверджена МГЕЗК в суботу 6 жовтня в Інчхоні, Республіка Корея. Вона стане основним науковим внеском у Конференцію сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату, яка відбудеться в 2-14 грудня в м. Катовіце, Польща. На цій конференції уряди повинні ухвалити звід правил і механізмів, необхідних для виконання Паризької Угоди. Саме політична воля в цьому важливому моменті вирішить, на якій стороні історії стоятимуть глави держав.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка