П’ятий полігон - тест на спроможність влади Києва уникнути сміттєвої блокади

Минулий тиждень пройшов під гаслами боротьби проти сміттєспалювання несортованих побутових відходів. Виробники тари та упаковки шукали підтримку своїх ініціатив серед громадських активістів та політиків. Вже 4 квітня Олександр Домбровський, голова Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, на брифінгу поінформував про початок масштабної законодавчої роботи, яка повинна створити зрозумілі правила роботи по сортуванню, переробці та утилізації твердих побутових відходів. Після того як проблема сміття через пожежу на полігоні під Львовом вийшла на національний рівень, восени 2016 року жителі Підгірців, що під Києвом, заблокували в’їзд на полігон та вимагали від київської влади вже 2017 року почати процес рекультивації полігону №5 з подальшим його закриттям.

8 квітня 2017 року Петро Пантєлєєв, заступник голови Київміськадміністрації з питань житлово-комунального господарства приїхав особисто в Підгірці поінформувати громаду про стан виконання робіт з рекультивації полігону №5, на якому захоронюють побутові відходи столиці. 

Поки хтось бореться «проти», громада Підгірців (і напевно інші громади, де я подібні полігони) хоче знати яким чином, використовуючи наявні ресурси та існуючий стан в галузі побутових відходів, запустити процес переробки побутових відходів та суттєво зменшити вплив на екологію.

ECOTOWN отримав інформацію про стан речей на полігоні безпосередньо на місці події.

ПОЗИЦІЯ ГРОМАДИ ПІДГІРЦІВ

Маріанна Богуцька, місцева жителька розповідає, що важливо на цьому етапі аби київська влада відкачала з полігону фільтрат, який є небезпечним і для екології, і для здоров’я людей: «Жителі Підгірців були присутні на сесії Київради, коли приймали рішення про фінансування початку рекультивації полігону. Ми кожному депутату Київради підготували фото тієї екологічної катастрофи, яку несе в собі полігон і завдяки нашому особистому контролю депутати проголосували позитивно»

Станом на квітень 2017 року вже пересипано 7,5 га полігону, укріплено схили від можливих руйнацій та зменшено захоронення до 150 сміттєвозів на добу.

Крім того, встановлено ваги, по яким місцеві жителі контролюють об’єми захоронення на полігоні. Інша співрозмовниця Галина Кинкер визнає, що не все йде ідеально, але важливо, що процес рухається: «Відеокамери цілодобово стежать за рухом сміттєвозів на полігон. Нам важливе повне закриття полігону до 1 жовтня 2018 року». 

Балансоутримувачем полігону №5 є ПАТ «Київспецтранс». Такий банер встановлено на в’їзді в полігон. 

Сергій Кравченко, сільський голова Підгірців, взагалі вважає, що київська влада ще років десять тому, повинна була запустити переробку сміття та не захоронювати його на полігоні.

ПІВТОРА РОКИ НА ЗАПУСК ПЕРЕРОБКИ КИЇВСЬКОГО СМІТТЯ

Столиця щодня формує близько 3000 тон побутових відходів, частина з яких спалюється на заводі «Енергія», що є структурним підрозділом ПАТ «Київенерго». Джерела серед екологів та громадських активістів визнають, що поки не готові вимагати встановлення екологічно безпечних фільтрів на заводі «Енергія» з огляду на структуру власності «Київенерго».

Петро Пантєлєєв поінформував, що зараз київська влада працює над створенням потужностей по сміттєпереробці, вивчаючи досвід Японії, Польщі, Чехії, Литви, Німеччини, але що це буде за технологія питання залишилось відкритим.

Проте запустити такі сміттєпереробні заводи місто зможе після врегулювання проблеми поводження з побутовими відходами на національному рівні. Станом на сьогодні кожен житель України сплачує лише за вивезення та захоронення сміття. За його переробку оплата відсутня. Відповідно знайти інвестора, який би проінвестував в будівництво сміттєпереробного заводу непросто.

Головні дискусії експертів, екологів та народних депутатів, в частині законодавчих змін по створенню ринку переробки побутових відходів, навколо джерела та механізму оплати за послугу з переробки сміття. Закладати її вартість у ціну продукції (прогнозовано 10-15 коп в ціні кожної тари та упаковки в залежності від її виду) чи у вигляді комунального платежу (100-150 грн)?

При щорічному накопиченні 14 млн. тон відходів, проблему їх утилізації необхідно вирішувати комплексно і так, щоб забезпечити переробку не лише упаковки у великих містах, а всіх побутових відходів на території України.

Та чи готові мешканці населених пунктів, де є полігони, чекати ідеальних законодавчих змін? Наша зустріч з громадою Підгірців підтвердила, що ні. Тому потрібно сформувати порядок денний з урахуванням місцевих інтересів громади, економіки у сфері поводження з відходами та екологічної політики. В основу покласти всі конструктивні пропозиції та зауваження і на цьому фундаменті запустити ринок переробки побутових відходів, а захоронення неперероблених відходів зробити економічно недоцільним.  

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка