Німецькі вчені знайшли бактерії, які перетравлюють пластик

Німецькі дослідники знайшли бактерії, які можуть розщеплювати поліуретан.

Про це йдеться у статті, опублікованій 27 березня на сайті Frontiers, передає popmech

Команді вчених з Центру екологічних досліджень імені Гельмгольца-UFZ у Лейпцигу вдалося виділити бактерію Pseudomonas sp. TDA1 з ділянки грунту, переповненого крихкими пластиковими відходами. Як виявилося, вона поїдає деякі хімічні сполуки, які складають поліуретанові пластики. Цей конкретний штам є частиною групи бактерій, які добре відомі своєю стійкістю до токсичних органічних сполук та інших форм стресу. "Ця особливість також називається толерантністю до розчинників і є однією з форм екстремофільних мікроорганізмів", - пояснює Крістіана Еберлейн, співавтор дослідження.

Бактерія Pseudomonas sp. здатна у якості єдиного джерела вуглецю і енергії використовувати розчин PU-діола, поліуретанового олігомера. Крім того, штам бактерій міг використовувати 2,4-діамінотолуол, загальний попередник і передбачуваний проміжний продукт розкладання поліуретанів у якості єдиного джерела енергії, вуглецю та азоту.

«Ми виділили бактерії, які можуть використовувати пластик як джерело вуглецю, азоту та енергії», — розповів один із співавторів статті, старший науковий співробітник Центру екологічних досліджень імені Гельмгольца-UFZ в Лейпцигу д-р Херманн Хейпіпер.

Крім поліурітану, команда також випробовує мікроби і на інших сортах пластику, зокрема, а поліетилентерефталаті (ПЕТ), який широко використовується для виробництва пластикових пляшок для води. Завдяки генетичному аналізу вченим вдалося виділити фактори, які допомагають мікроорганізмам розщеплювати пластик і включати його у свій метаболічний цикл.

У 2015 році на поліуретанові вироби припало 3,5 млн тонн пластмас, вироблених у Європі. Поліуретан використовується у всьому, від холодильників і будівель до взуття та меблів, а також у багатьох інших областях. Він цінується за легкість, гнучкість та ізоляційні властивості.

На жаль, поліуретан важко і енерговитратно переробляти або утилізувати, так як більшість його різновидів являє собою термореактивні полімери, які не плавляться при нагріванні. Відходи в основному потрапляють на звалища, де виділяють в навколишнє середовище ряд токсичних хімічних речовин, деякі з яких є канцерогенними.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка