Німецькі вчені пропонують зберігати водень у соляних печерах

Німецькі вчені пропонують зберігати водень у соляних печерах.

Про це йдеться у статті «Технічний потенціал соляних каверн(печер) для зберігання водню в Європі" (Technical potential of salt caverns for hydrogen storage in Europe), опублікованій у науковому журналі International Journal of Hydrogen Energy, передає renen

«У майбутній енергетичній системі з високою часткою змінних відновлюваних джерел енергії водень буде відігравати важливу роль у справі акумулювання енергії для врівноваження коливань у виробленні електроенергії, - заявляють автори. - Для підземного зберігання енергоносіїв, таких як водень, соляні каверни – найбільш перспективний варіант через низькі інвестиційні витрати, високу герметизацію і низьке споживання буферного газу».

У статті оцінюється придатність європейських підземних соляних печер з точки зору розміру, доступності та місткості. Розглядаються два обсяги сховищ 500 000 м3 і 750 000 м3, і перевага віддається соляним кавернам, а не пластовим сольовим відкладенням або соляним куполам. Ємність зберігання для окремих печер оцінюється на основі термодинамічного аналізу, який ґрунтується на даних конкретної ділянки.

Вчені розглянули три варіанти: материкові і морські соляні каверни, тільки материкові соляні печери і материкові печери у межах 50 км від берегової лінії. Близькість до узбережжя вважається позитивним фактором, так як відстань у 50 км від берегової лінії все ще допустима з точки зору видалення мінералізованих стічних вод.

Загальний технічний потенціал зберігання у соляних кавернах в Європі оцінюється у 84,8 петаватт-годин, 27% з яких складають тільки материкові майданчики, ємність соляних печер, розташованих у межах 50 км від берега, становить 7,3 ПВт*год. У всіх випадках Німеччина має найбільший технічний потенціал зберігання — 9,4 ПВт*год у кавернах, розташованих на материку на півночі країни. Крім того, Норвегія має потенціал зберігання 7,5 ПВт*год у морських печерах, які розташовані у басейні Північного моря.


Зберігання водню у соляних кавернах аналогічно зберіганню природного газу (ПСГ). Схожими є потреби в проектуванні, будівництві та експлуатації. Відрізняються тільки деякі типи обладнання для облаштування свердловин і транспортної інфраструктури.

"Зберігання природного газу у підземних порожнинах практикувалося десятиліттями, - кажуть дослідники. - Отримані знання можуть використовуватися для зберігання водню".

Для забезпечення безпечного зберігання, мінімальна товщина стінки у соляній каверні повинна становити 75% від діаметра печери, в той час як для підстави цей відсоток зменшується до 20%. «Мінімальна товщина солі 200 метрів і діапазон від мінімальної до максимальної глибини від 500 метрів до 2000 метрів були обрані у якості придатних для соляної печери, - пояснюють автори статті. - Потенціал соляних каверн для зберігання енергії в Європі колосальний і суттєво перевершує технічний потенціал гідроакумулюючих електростанцій(максимальне значення 0,123 ПВт*год)».

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка