Нідерландці можуть інвестувати €55 у будівництво вітроелектростанції аби менше платити за електрику

Кожен мешканець Нідерландів може інвестувати у будівництво вітроелектростанції €55 і менше платити за електроенергію.

Як зазначає Олександр Снідалов, який свого часу переїхав до Нідерландів, частку в кооперативі з вітрової генерації запропонував придбати постачальник електроенергії, передає Тексти.org.ua

«Компанія, яка займає на ринку вузьку нішу і відома своїми ініціативами з популяризації відновлювальної енергії, надала мені – постійному клієнту – можливість орендувати шматок електровітряка терміном на п'ять років, - розповідає він. – Передбачалося, що вітряк зменшить витрати на електрику для кожного учасника, а якщо вироблятиме більше річної норми у 250 кВт·год - то ще й приноситиме прибуток».

Аби стати співвласником вітряка потужністю 3 МВт, необхідно було внести одноразовий платіж у 55 євро, продовжує Олександр Снідалов. «Умови виглядали наскільки спокусливо, що мені, як людині, народженій у Радянському Союзі, важко вірилося, що це не шахраї, - виявилось, що навіть додаткових платежів немає - усі витрати за обслуговування вітряка включені у вартість одноразового внеску, - розповідає нідерландець. – Звісно з кожного згенерованого кіловату доведеться заплатити податок, втім, для членів кооперативу діє податкова знижка на доставку енергії».

Я дав згоду і знайшов на мапі місце, де буде стояти вітряк, і якийсь час дивився на крапочку - вітряну електротурбіну, яка працюватиме особисто для мене і ще для кількох тисяч чи навіть десятків тисяч людей, згадує нідерландець.

Першу вітряну турбіну, яка мала потужність усього лише 2.2 кВт, голландець Генк Лагервей створив у 1973 році, а у 80-х роках у Нідерландах з'явився першийкооператив, основою для якого стала комерційний вітряк потужністю 10 кВт.

Раніше нідерландці скидались грошима, щоб купити собі бодай один вітряк, тепер такі кооперативи володіють цілими вітропарками, розповідає Олександр Снідалов.

«Модель розподілу згенерованої вітряками енергії, в якій мені запропонували взяти участь – а їх на ринку дуже багато, працює за простим принципом: впродовж року вітряк генерує енергію, яка зараховується пайовику, а в кінці року постачальник енергії підводить баланс, віднімаючи вартість згенерованої електроенергії від спожитої пайовиком, - пояснює учасник кооперативу. – Економія залежить від кількості згенерованої електроенергії, а остання, в свою чергу, залежить від сили вітру, який може бути слабшим, ніж очікувалось, але компанія гарантує кожному пайовику 250 кВт·год».

Підбиваючи підсумки за 2016 рік, компанія доповіла, що рік видався тихим, вітер дув з середньою швидкістю у 15.8 км/год і було згенеровано у середньому лише 199 кВт·год на один пай, зауважує Олександр Снідалов. «Однак, відповідно до умов кооперативу, усім учасникам зарахували мінімальні 250 кВт·год, - каже співвласник вітряка. – У щорічному звіті за 2016 компанія побажала усім клієнтам, щоб 2017 рік був по справжньому штормовим».

Головна перевага кооперативу, якщо вірити заяві компанії-організатора, у тому, що володіючи вітровою турбіною, пайовик стає незалежним від підвищення цін на електроенергію, його ціна фактично зафіксована на п'ять років уперед, пояснює Олександр Снідалов. «Чим сильніший вітер, тим більше можна заощадити на вартості електроенергії, - каже Олександр Снідалов. - Щоб обмежити шахрайство у кооперативі, були введені кілька додаткових правил: обмежена кількість паїв, яку може купити домогосподарство, енергія кооперативного вітряка не повинна покривати більше, ніж 85% потреб в електроенергії та інше».

Співвласником вітряка бути красиво, ділиться враженнями Олександр Снідалов. «Коли гордість і естетичний екстаз дещо спадають, починаєш переживати: як він там? – сміється нідерландець. - В пригоді стає додаток для смартфонів, який в режимі реального часу показує, працює вітряк чи ні, як темпи генерації електроенергії».

На скріншоті видно, що генерація розпочалась 13 січня 2017 року, з того часу, за два місяці, згенеровано 44,57 кВт·год. Зазначено поточну швидкість вітру (windkracht 2 означає 6-11 км/год), та кількість паїв (1 stuks).

«Це означає, що такими темпами, не враховуючи сезонність, за 2017 рік можна сподіватись на 267,42 кВт·год, що становить приблизно 10% від річного обсягу споживання електроенергії нашою родиною, - каже Олександр Снідалов. - Аби повністю забезпечити себе вітровою електроенергією, нам треба докупити ще вісім паїв – це 495 евро, які розділивши на 5 років, отримаємо рівно 99 євро на рік - фактично, це собівартість нашої вітрової енергії».

Завдяки участі у вітровому кооперативі можна економити 10 євро на рік на генеруванні, наголошує Олександр Снідалов. «За умовами кооперативу, частка вітрової електроенергії у нашому "енергобалансі" не повинна перевищувати 85%, на електроенергію традиційного походження припадає 15% - в такому випадку річний чек за електроенергію складатиме 116 євро, - підрахував нідерландець – Для порівняння, у 2016 році за споживання такого ж обсягу енергії ми заплатили 126 євро (без податків та вартості транспортування).

Плюс варто порахувати знижку на витрати транспортування, які зазвичай вищі, ніж витрати генерування, зауважує нідерландець, додаючи, що рахунок за електроенергію складається з двох частин: власне ціни електроенергії та вартості доставки її від виробника до розетки.Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка