Негативне судове рішення у справі про відключення сонячної станції TIU Canada створить небезпечний прецедент в Україні

Негативне судове рішення на користь Нікопольського заводу феросплавів у справі про відключення підприємства від сонячної електростанції TIU Canada у Нікополі, фактично дозволить відключати безпідставно від мережі споживачів і виробників електроенергії.

Про створення в Україні надзвичайно небезпечного прецеденту заявила адвокат GOLAV Катерина Цвєткова, яка представляє інтереси ТОВ "Екотехнік Нікополь "(TIU Canada)», передає Енергореформа.

"До даної справи зараз прикута увага всієї світової громадськості, і вона має надзвичайно важливе критичне значення для інвестицій в українську енергетику»,- заявила вона, уточнивши, що справу з відключення електростанції TIU Canada буде розглянуто на засіданні Північного апеляційного господарського суду 4 жовтня.

Нікопольського заводу феросплавів 2 березня 2020 року повністю відключив від електромережі сонячну електростанцію потужністю 10,5 МВт ТОВ "ЕКОТЕХНІК Нікополь" (TIU Canada). У TIU Canada відзначали, що НЗФ скористався тим, що СЕС підключена до розташованої на його території підстанції, а необхідність відключення пояснив ремонтними роботами.

У результаті ТОВ " ЕКОТЕХНІК Нікополь "(TIU Canada) подало позов на НЗФ, ПрАТ "НЕК "Укренерго" та АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Господарського суду Києва, який, у свою чергу, у січні 2021 року відхилив вимоги компанії до трьох перерахованих відповідачів. У відповідь на рішення суду, "Екотехнік Нікополь" звернувся зі скаргою до Північного апеляційного господарського суду, який відкрив відповідне апеляційне впровадження у березні 2021 року.

Засідання Північного апеляційного господарського суду з розгляду справи відбулося 26 липня, проте у засіданні було оголошено перерву через неявку представників НЗФ. Водночас повторне засідання суду у "Нікопольській справі" 8 вересня було також перенесено на 4 жовтня через подання НЗФ напередодні апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду на січневе рішення Господарського суду Києва, яке НЗФ раніше підтримував.

У своїй апеляційній скарзі НЗФ вважає, що позовна заява "Екотехнік Нікополь" до "Укренерго" у рамках розгляду справи в Господарському суді Києва, була штучною і не містила конкретних позовних вимог до НЕК, і саме з цієї причини справа повинна була розглядатися господарським судом Дніпропетровської області.

У свою чергу, як зазначила адвокат GOLAV Катерина Манойленко, відключення суб'єкта від доступу до електромережі вимагає певної процедури і у випадку з відключенням СЕС TIU Canada у Нікополі, НЗФ, згідно із законодавством, повинен був отримати попередньо відповідні дозволи від "Укренерго" і "ДТЕК Дніпровські електромережі".

"Укренерго" у даній справі є оператором системи передачі. І саме, "Укренерго" повинно було надати або не надати дозвіл на відключення від лінії канадського інвестора", – підкреслила Катерина Манойленко, назвавши дії "Екотехнік Нікополь" за визначенням трьох відповідачів в особі НЗФ,"Укренерго" і "ДТЕК Дніпровські електромережі" цілком обгрунтованими і правомочними.

"Справа повинна була розглядатися, і була розглянута господарським судом міста Києва, – каже адвокат. - Канадський інвестор вважає, що є три особи: основний відповідач, який здійснив незаконне відключення - НЗФ, а також дві особи, які не здійснили будь-яких дій щодо захисту прав інвестора".

Крім того, за словами Катерини Цвєткової, НЗФ при подачі апеляційної скарги в Північний апеляційний господарський суд 7 вересня, перевищив встановлений процесуальним законодавством 20-денний термін подачі апеляції учасником справи з моменту отримання тексту рішення суду.

"У даній справі терміни апеляційного оскарження, згідно процесуального кодексу, закінчилися ще 28 лютого 2021 року", – підкреслила Катерина Цвєткова.

При цьому НЗФ аргументував терміни затягування подачі апеляції нібито обмеженим бюджетом на сплату судового збору, а також складнощами з юридичним супроводом судових справ.

Водночас, згідно з річним звітом ПрАТ "Нікопольський завод феросплавів" за 2020 рік, компанія отримала 456 млн грн чистого прибутку.

"Подача такої апеляційної скарги є затягуванням розгляду справи і зловживанням своїми процесуальними правами", - стверджує адвокат.

Тим не менш, 8 вересня Північний апеляційний господарський суд заявив, що приймає скаргу НЗФ до апеляційного провадження.

"У зв'язку з подібним, досить спірним рішенням суду, нами було подано відвід даної колегії суддів", – заявила Катерина Цвєткова.

TIU Canada працює в Україні з 2016 року. Компанія ввела в експлуатацію СЕС 10,5 МВт в Нікополі у січні 2018 року, СЕС 11 МВТ у Миколаївській області – у квітні 2019 року. Крім того, TIU Canada запустила СЕС 33 МВт в Одеській області. Інвестиції компанії в сонячну енергетику, що стала першим інвестором в Україні у рамках Канадсько-української угоди про зону вільної торгівлі (CUFTA), склали понад $65 млн.

Нікопольський завод феросплавів контролюють група EastOne, створена восени 2007 року в результаті реструктуризації групи "Інтерпайп", а також група "Приват" (обидві - Дніпро).

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка