Найпотужніші ГЕС світу

Сьогодні гідроелектростанції забезпечують електрикою мільйони жителів Землі.

У багатьох країнах ГЕС складають основу енергетики і несуть майже все основне навантаження. Так, 100% електроенергії з води отримує Норвегія, 95% - Бразилія, 60% - Канада, передає Da-voda.

З одного боку, таке виробництво не забруднює атмосферу, з іншого, спорудження гребель і затоплення територій позбавляє риб звичних місць нересту, а птахів – місць гніздування. В будь-якому випадку людство поки що не знайшло альтернативи потужним гідротехнічним спорудам.

У Китаї на річці Янцзи знаходиться найбільша у світі гідроелектростанція «Три ущелини». Розташоване поблизу міста Саньдоупін диво інженерної думки проектною потужністю – 22,5 ГВт має греблю висотою 185 м та шириною 2309 м, а також водосховище ємністю 39,3 млрд куб. м.В секунду з величезної висоти падає понад 100 тисяч тонн води. У 2014 році станція виробила 98,8 млн кВт-год.

На реалізацію проекту знадобилося 16 років. За оцінками експертів, найпотужніша у світі ГЕС негативно впливає на екологію: в утвореному резервуарі накопичуються побутові, промислові і сільськогосподарські стоки, вода застоюється і «цвіте». Тиск величезної кількості води призводить до зсувів і ерозії грунту. Гребля «Три ущелини» також перешкоджає міграції риб та вважається головною причиною повного зникнення китайського річкового дельфіна байцзі, який водився у Янцзи до 2006 року.

Друга за потужністю гідроелектростанція розташована на річці Парана. «Ітайпу» проектною потужністю 14 ГВт забезпечує електроенергією дві країни – Бразилію(20% потреб) та Парагвай (90%), на території яких знаходиться. ГЕС має греблю висотою 196 м і довжиною 7919 м, а також водосховище ємністю 29 млрд куб. м. ГЕС «Ітайпу» надихнула американського композитора Філіпа Гласса на створення однойменної симфонічної кантати.При спорудженні «Ітайпу» у Парагваї була знищена частина лісів. Водоспад Гуайра, потужність якого перевершувала Ніагару, та розташований поблизу національний парк поглинуло водосховище. Перед затопленням безліч туристів приїжджало до Бразилії, щоб востаннє помилуватися водоспадом.

ГЕС "Сілоду" проектною потужністю 13,8 ГВт була побудована у 2014 році на річці Цзиньша (верхня течія Янцзи) у Китаї. Висота греблі - 285 м, ємність водосховища - 12,67 млрд куб. м."Сілоду" покликана вберегти навколишні регіони від згубних розливів Цзиньша. При цьому автори проекту стверджують, що спричинений будівництвом дамби підйом рівня води у притоках Синин і Сисуцзяо не зашкодить пандам, які мешкають на берегах двох річок і харчуються бамбуком.

Четверта за потужністю гідроелектростанція «Гурі» розташована у Венесуелі, на річці Кароні. ГЕС потужністю 10,2 ГВт покриває потребу країни у електроенергії на 65%. Висота греблі становить 162 м, довжина - 1300 м, а ємність водосховища сягає 138 млрд куб. м.Будівництво дамби призвело до знищення майже 260 тис. га унікальних лісів, в яких мешкало безліч рідкісних видів рослин і тварин. Зокрема, лише тут можна було побачити карризальських блакитних вівсянок. У 2009 році кліматичний феномен Ель-Ніньо став причиною тривалої посухи, і рівень води у водосховищі ГЕС впав на десять метрів. Тоді Венесуелі довелося ввести надзвичайний енергетичний стан. Рівень води знижується й у останні роки.

Розташована у Бразилії, на річці Токантінс, гідроелектростанція «Тукуруї» замикає «п’ятірку». ГЕС проектною потужністю 8,37 ГВт має греблю висотою 78 м та довжиною 11 км, а обєм водосховища становить 45,5 млрд куб. м.


Після будівництва споруди біорізноманіття у річці значно скоротилося, зокрема, через відсутність рибоходів, а також через закислення води, викликаного розкладанням затопленої рослинності. Ліси навколо «Тукуруї» постраждали із-за розвитку транспортної інфраструктури та масового переселення людей. Близько 35 тис. чоловік, включаючи індіанські племена були змушені змінити місце проживання. ГЕС «Тукуруї» можна побачити у фільмі 1985 року «Смарагдовий ліс», що розповідає про взаємини американців і корінних народів Бразилії.

Гідроелектростанція «Гранд-Кулі» знаходиться на річці Колумбія у США. ГЕС проектною потужністю 6,8 ГВт має греблю висотою 168 м та довжиною 1592 м, а також водосховище об’ємом 11 млрд куб. м.«Гранд-Кулі» не тільки виробляє електроенергію, а й зрошує пустельні райони на північному-заході. Утворене в результаті зведення ГЕС озеро було названо на честь президента Франкліна Рузвельта, який обіймав у той час високий пост. Гребля стала причиною скорочення популяції лосося, перекривши останньому доступ до океану. Американці назвали найбільшу в країні ГЕС «Гранд-Кулі» «восьмим дивом світу», а знаменитий кантрі-співак Вуді Гатрі присвятив їй пісню Grand Coulеe Dam.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка