На околиці Полтави пустир перетворять у екосадок з велодоріжками

На околиці Полтавиу Дальніх Яківцях пустир звільнили від сміття, облаштовують горіховий садок та планують прокладати велодоріжки.

Перетворити територію площею 42 га, на яку роками звозили непотріб, у екосадок «Відрада» взявся місцевий ентузіаст, гендиректор ТОВ "Їжа для роздумів" Ігор Рибалко за сприяння облдержадміністрації, передає Коло-Новини Полтави.

Назва еко-садка має історичне коріння, розповідає ініціатор проекту. «На Яківцях похований лікар Микола Скліфосовський, у якого тут була садиба під назвою "Відрада", - пояснює Ігор Рибалко. - Перш ніж розбити сад, довелось вивезти 2700 кубометрів будівельного сміття».

Сад "Відрада" знаходиться на землях держави, розповідає підприємець. «Це не зовсім комерційний проект, - пояснює Ігор Рибалко. – Ми співпрацюємо з Академією наук –директор Інституту свинарства і агропромислового виробництва НААН Василь Волощук погодився облаштувати садок на землях наукової установи».

Нині ТОВ "Їжа для роздумів" корчує закладений у 1953 році занедбаний фруктовий сад, на місці якого наступної весни теж планує посадити горіхи.

Як зазначає Василь Волощук, реалізація проекту дозволить ефективно використовувати наявні землі. «Старий сад 30 років був занедбаним, про яку ефективність могла йти мова?! - пояснює науковець. - Туди возили сміття та загиблих тварин».

Проект розробили за допомогою Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА.

Для Ігора Рибалка, який вчився у Яківцях, а на цвинтарі, поряд із садом, поховані мама і бабуся, перетворення хащів на зону відпочинку стало ділом честі. До того ж батько ентузіаста - академік Української академії аграрних наук Валентин Рибалко працює в інституті свинарства.

Цієї весни у Дальніх Яківцях висадили майже 700 горіхів української селекції - районованих сортів, які зможуть пережити зиму в українських широтах. «Горіх - дерево південне, сортові саджанці необхідно гарно доглядати, аби вони не загинули від морозів та спеки, - розповідає Ігор Рибалко. - Умови для горіха кращі на Півдні України, а ґрунти більш придатні - на Полтавщині».

У "Відраді" висадили 5 сортів горіхів української селекції – кожен саджанець коштує від 50 до 400 гривень.

Підприємець змушений був обгородити насадження парканом, найняти охорону, поставити будиночок для персоналу, для освітлення якого використовуються сонячні батареї. «У першу ж ніч украли 15 саджанців, - згадує Ігор Рибалко. - Місцеві підказали, що район такий, що крастимуть, тому охорона потрібна однозначно – вже було 4 випадки крадіжок».

Відновлення саду обходиться дорого, наголошує ентузіаст. «Багатьох хвилюють мої майбутні прибутки, бо ж горіхи нині в ціні, - нарікає Ігор Рибалко. – Насправді ж це дуже затратно: дрова зі спиляних яблунь коштують дешево, а корчування і меліоративні роботи дуже дорого».

До державної програми з відновлення садів, яка, зокрема, компенсує витрати на корчування, полтавській «Відраді» потрапити не вдалось. «Фінансуємо своїм коштом, - наголошує Ігор Рибалко. – Фахівці, яких в Україні знайшлося не так і багато, допомагають консультаціями».

Однак підприємець взявся довести розпочате до кінця. «Цей проект більше для душі, бо витрати великі, а принесе плоди не скоро - горіх плодоносить на 7-й рік, а свій генетичний потенціал розкриває лише на 20-30 рік життя, - пояснює полтавець. – Я люблю горіхи, листя, яке збагачує повітря йодом і додає здоров’я. Гріє думка, що мене вже колись не буде, а сад ростиме».


ТОВ «Їжа для роздумів» планує спільно з інститутом свинарства реалізувати невелику наукову програму, а також у майбутньому прокласти велодоріжки. «Горіхи виростуть, буде цілюще повітря, йод - це щитоподібна залоза та імунітет, - люди, котрі поряд живуть, будуть оздоровлюватись, дихаючи, - наголошує Ігор Рибалко. - Екосад «Відрада», у якому не буде використовуватись хімія, за ефектом буде подібний до морського узбережжя Ялти, де повітря насичене йодом».

Загалом горіхове дерево живе 150-450 років. Щоб сад приніс плоди, треба вкласти 80% ресурсів у перші 3-4 роки. В Голландії отримують прибуток вже наступного року після закладання горіхового саду, висаджуючи у міжряддях груші.

Україна забезпечує себе горіхом лише на 10%, решта 90% надходять з Туреччини.
Світовий лідер у вирощуванні волоських горіхів - США.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка