На норвезькому шельфі побудують підземний резервуар для вловлювання і зберігання CO2

Біля західного узбережжя Норвегії на континентальному шельфі побудують підземний резервуар для вловлювання і зберігання CO₂.

Проект Northern Lights (Північне сяйво) фінансуватимуть нафтогазові компанії Equinor, Shell і Total, передає renen

Перший етап проекту передбачає створення і початок експлуатації потужностей з транспортування, закачування і зберігання до 1,5 мільйонів тонн CO2 на рік. Початкові інвестиції складуть майже 6,9 млрд норвезьких крон (680 млн доларів США).

«Північне сяйво» буде працювати наступним чином: зріджений CO2, який знаходиться під тиском, буде завантажуватися у «місці уловлювання» — наприклад, на електростанції або нафтопереробному заводі — на спеціально спроектовані судна, які доставлять його на острівний термінал у Натургаспаркен (Naturgassparken), біля західного узбережжя Норвегії, недалеко від Бергена.


Там CO2 буде вивантажуватися у резервуари тимчасового зберігання, а потім транспортуватися по трубопроводу на місце зберігання і закачуватися у підземний резервуар - 2500-3000 метрів нижче морського дна на південній ділянці поля Тролль, де він зможе зберігатися необмежений час.

Потужності об'єкта можуть бути розширені на наступних етапах. Перспективи залежать від обсягів ринкового попиту з боку великих емітентів CO2 у Європі.

Якщо рішення уряду Норвегії буде прийнято у поточному році, очікується, що об'єкт почне функціонувати у 2024 році.

Необхідно також отримати дозвіл технічного нагляду EFTA (Європейської асоціації вільної торгівлі).

Сторони відзначають, що «Північне сяйво» може стати першим кроком до формування ланцюжка створення вартості в області уловлювання і зберігання вуглецю (CCS), що життєво важливо для досягнення глобальних кліматичних цілей, зафіксованих Паризькою угодою.

«Розвиток проектів CCS - це також нові види діяльності та індустріальні можливості для норвезької та європейської промисловості, - відзначає виконавчий віце-президент з технологій, проектів і буріння в Equinor Андерс Опедал. - Цей унікальний проект відкриває можливість декарбонізації галузей промисловості з обмеженими можливостями щодо скорочення викидів CO2».

Проект створить робочі місця для норвезької промисловості, при цьому близько 57% інвестицій отримають норвезькі підрядники.

"Технологія CCS допоможе суспільству та економіці процвітати у ході енергетичного переходу», - говорить сірі Крауч, віце-президент Shell.

Наразі Equinor, Shell і Total спільно з норвезькою владою провели інженерні дослідження та пробурили експериментальну свердловину. Далі партнери мають намір створити спільне підприємство.

"Разом з нашими промисловими партнерами під керівництвом Норвегії нам вдалося успішно завершити технічні дослідження, і ми зробили важливий крок на шляху до реалізації проекту, - заявив Філіп Саке, президент напрямку газ, ВДЕ та електроенергетика у Total. - Технологія CCS дозволить ЄС досягнути вуглецевої нейтральності, а нашій компанії чистих нульових викидів (Net Zero) до 2050 року».

Учасники проекту раніше взяли на себе зобов'язання забезпечити «нульовий баланс викидів» до 2050 року.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: