На дахах чотирьох будівель Славутича встановлять сонячні станції загальною потужністю 350кВт

У центрі Славутича надахах чотирьох будівель планують встановити сонячні електростанції загальною потужністю 350 кВт за кошти містян.

Це перше в Україні місто, де створили муніципальний енергетичний кооператив, який будуватиме та експлуатуватиме СЕС, передає epravda.com.ua.

Сонячні станції планують встановити на будинку культури, універмазі "Мінськ", універсамі "Дніпро" та БПО "Люкс", дахи яких місто віддає в оренду на 30 років.

Гроші для побудови СЕС планують зібрати під час кампанії, яку засновники називають "кооперативним спільнокоштом".

"Багато людей поєднують ресурси, щоб отримати результат, який недосяжний для кожного окремо, — пояснює керівник кооперативу "Сонячне місто" у Славутичі Андрій Зінченко. – Ми створили кооператив у вересні 2018 року, зараз оформляємо технічну та дозвільну документацію необхідну для отримання ліцензії".

Кожен вкладник отримає пайову частку в проекті залежно від розміру внеску, пояснює він. "Коли почнеться кампанія із залучення членів, люди зможуть купити певну кількість паїв, — пояснює Андрій Зінченко. - За попередніми розрахунками, один пай буде коштувати близько 500 долларів - ми ще уточнюємо певні параметри, зокрема, вартість підключення і деякі речі щодо проектування та обладнання, а тоді зможемо оприлюднити точні цифри".

Загалом засновники планують залучити близько 300 тис долларів.

За словами Андрій Зінченко, завдяки кооперативному спільнокошту сонячна станція окупиться за сім років. «Близько 50% чистого прибутку інвестори отримають до закінчення дії "зеленого" тарифу, - пояснює він. - Після 2030 року електростанція продаватиме електроенергію за іншими тарифами».

Пріоритетне право на інвестування в енергетичний кооператив упродовж перших двох місяців матимуть жителі Славутича, наголошує керівник кооперативу "Сонячне місто". "У багатьох німецьких кооперативах діє принцип "шкірок цибулини", за яким першочергове право на інвестування мають місцеві мешканці, потім — мешканці регіону і тільки потім — сторонні інвестори, - пояснює він. – Так, членом кооперативу стало Славутицьке комунальне підприємство "Агенція регіонального розвитку", яке можливо придбає певну кількість паїв".

Статут кооперативу передбачає, що 5% чистого доходу кооперативної електростанції отримуватиме місто.

За словами заступника міського голови Славутича Михайла Шинкаренка, кошти надходитимуть до міського фонду енергоефективності.

"Проект використовує вільні площі: СЕС розмістять на площі близько 5 700 кв м, тоді як місто має близько 30 тис кв м дахів будівель комунальної власності, на яких можна збудувати сонячні станції потужністю близько 5МВт, - наголошує заступник міського голови. - При цьому кожен житель зможе стати членом кооперативу та отримувати частину прибутку".

Енергетичні кооперативи - об'єднання громадян, підприємств чи організацій, які реалізують локальні проекти у сфері відновлювальної енергетики - популярні у Німеччині та Австрії.

У Німеччині через велику активність жителів у створенні та використанні енергії вітру, сонця та біомаси навіть існує спеціальний термін — Bauer Energie — "громадська енергетика".

За останні 20 років у ФРН було створено понад 1 тис енергетичних кооперативів, які працюють у різних напрямках: від місцевих котелень на біомасі до промислових сонячних та вітрових електростанцій. З 2012 року вкладники німецьких кооперативів отримують 2-3% доходу на рік, до цього дивіденди становили 5-6%.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка