На Волині передадуть у концесію 354 комунальні котельні

Протягом2015-2017 рр. у Волинській області передадуть у концесію 354 комунальні котельні, повідомляє volga.lutsk.ua.

Такий механізм залучення приватного капіталу у комунальну теплоенергетику передбачає обласна програма заміщення природного газу та розвитку місцевої енергетики.

За словами директора Комунального підприємства "Волиньенергософт" Василя Дутко, в першу чергу будуть передані у концесію основні котельні бюджетної сфери всіх районів і міст області, за винятком Шацького, Любомльського і Маневицького р-нів (не газифіковані) та 50% котелень ТКЕ. Доля решти котелень буде вирішуватися у 2018 році, зазначає фахівець.

Для реалізації першої черги програми необхідно залучити, за словами Василя Дутко, майже 3 млрд гривень інвестицій. «Малі котельні потужністю до 500 КВт планується оснастити пелетними котлами, середні потужністю до 3 МВт - універсальними твердопаливними котлами типу "Калвіс", а великі котельні потужністю понад 3 МВт – перевести на спалювання дерев'яної тріски», - пояснює спеціаліст.

Як зазначає Василь Дутко, наразі Волинь готується до запуску першої черги програми. «На практиці рада відповідного рівня (сільська, селищна, міська, районна чи обласна) зможе на пленарному засіданні (вимога Закону) приймати рішення про передачу котелень у концесію, - пояснює він. – Уповноважений орган проводить організаційно-технічну підготовку котельні, під час якої здійснюється інвентаризація майна, впорядкування і відновлення технічної та будівельної документації, незалежна оцінка вартості об’єкту, а також виділення закріпленої за ним земельної ділянки».

Далі - відповідна рада утворює конкурсну комісію, яка визначає строки, розробляє умови, оголошує конкурс шляхом оприлюднення відповідної інформації, організовує прийом заявок, проводить конкурс та визначає його переможців. «Концесія на відміну від оренди передбачає обов’язкове залучення інвестицій у реконструкцію комунального майна, - пояснює фахівець. - Крім того, при оренді покращене майно є власністю орендаря, а при концесії – концесієдавця - після завершення договору майно, придбане коштом концесіонера у рамках інвестиційної програми, переходить у власність відповідної громади».

Фактичний термін дії концесійного договору, який для об'єктів теплопостачання може коливатися в межах від 3 до 50 років, визначається на основі взаємовигідності для обох сторін. «Термін концесійного договору і ціна теплової енергії залежить від коректності розрахунків бізнес-плану, - наголошує Василь Дутко. - У випадку помилок громада буде переплачувати значні кошти за тепло при завищенні терміну дії договору, або концесіонер не отримає очікуваних прибутків при заниженні цього терміну».

За словами фахівця, зазвичай ні відповідна рада, в управлінні якої перебувають котельні, ні балансоутримувачі комунального майна не мають висококваліфікованих спеціалістів із бізнес-планування. «Концесієдавці повинні самостійно залучати до конкурсних комісій високопрофесійний робочий орган, в ролі якого може виступати кваліфіковане підприємство, - пояснює Василь Дутко. – В такому разі ради будуть певною мірою застраховані від грубих помилок, а недобросовісні інвестори не скористаються непрофесійністю конкурсних комісій».

На конкурс котельні планують виставляти пакетами (лотами), які будуть поєднувати "вигідні" об’єкти, які обслуговують бюджетну сферу, і "невигідні", розташовані у селах, віддалених районах. Таким чином, комісія враховуватиме не тільки економічні параметри при формуванні лотів, а й територіальний (галузевий) принцип об'єднання котелень, наявність сировинних (паливних) ресурсів, логістику тощо, зазначає фахівець, додаючи, що сьогодні близько десятка вітчизняних і зарубіжних компаній очікують кінцевих рішень місцевої влади щодо оголошення конкурсів.

Наразі у комунальній сфері Волині експлуатується майже 1050 котелень, 800 з яких – малі, майже 140 – середні і більше 100 – великі. «Переважно це газові котельні, зокрема 118 на балансі підприємств теплокомуненерго, - розповідає Василь Дутко. - У 2015-2016 роках заплановано перевести на біопаливо 30 газових котелень обласної комунальної власності та додатково побудувати 18 об’єктів на альтернативному паливі».

У 2014 році Волинь спожила 422 млн кубометрів природного газу, у тому числі - 315 млн кубометрів(75%) спалено населенням, 95 млн кубометрів (22%) - підприємствами теплоенергетики і 12,7 млн кубометрів (3%) - бюджетними установами. В той же час область використала для опалення лише 72 тис. тонн вугілля, 66 тис. тонн торфобрикетів і 148 тис. куб. м дров, що не відповідає місцевому потенціалу.

Закон України "Про концесії" був прийнятий ще в 1999 р., у жовтні 2010 року Верховною Радою ухвалено Закон України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності". 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка