На Одещині відкрили екологічний парк з енергетичними плантаціями і містком над мальовничим болотом

У селі Орлівка – у найпівденнішій точці Одеської області – відкрився екологічний парк "Картал" з енергетичними плантаціями і вузьким містком над мальовничим болотом.

Рекреаційна зона була створена в рамках пілотного міні-проекту "Комплексне використання ресурсів заплав як приклад нового ефективного господарювання в умовах кліматичних змін", який реалізували Центр регіональних досліджень та Національний екологічний центр України за фінансової підтримки Європейського Союзу, Австрійського агентства з розвитку та Австрійського Червоного Хреста, передає "Траса Е-95".

На території екопарку розташоване озеро Картал (з тюркської – орел) – це мілководна придунайська водойма площею 16 квадратних кілометрів, яка зв’язана протоками з іншими Придунайськими озерами – Кагул, Кугурлуй та Ялпуг. Примітно, що до 1947 року село Орлівка називалося «Картал».

В рамках створення екологічного парку береги озера Картал засадили додатковими плантаціями верби, яку місцеве населення обрізатиме через рік, отримуючи паливо для опалення своїх будинків. Окрім того, плантації дерев абсорбуватимуть у водно-болотних угіддях надмірну вологу.


Пелети з енергетичної верби будуть використовуватися для опалення соціальних об'єктів. Так, в рамках реалізації проекту у сільському Будинку культури ввели в експлуатацію твердопаливний котел на пелетах.


Над мальовничим болотом мешканці села на волонтерських засадах збудували вузький місток завдовжки кількасот метрів.


Екологічний парк «Картал» створений як модель збереження і комплексного використання природних ресурсів заплав, що поєднує туризм, випасання, рибальство, енергетичні плантації з відновленням та збереженням місцевого ландшафтного і природного біорізноманіття, пояснює фахівець Центру регіональних досліджень Михайло Нестеренко.

«Тут можна насолодитися тишею та помилуватися унікальною природою Подунав'я: побачити заплаву Дунаю, затоплений ліс, очеретяні хащі, птахів з Червоної книги: жовтих чапель, коровайок, малих бакланів, пеліканів, - розповідає експерт. - Родзинкою рекреаційної зони стали водяні буйволи, які харчуються грубою рослинністю і гарно впливають на екосистему – в Україні залишилося близько сотні особин, 12 з яких живуть в екопарку "Картал".

Пройти маршрут можна пішки, проїхати на велосипеді або верхи на коні, додає Михайло Нестеренко.

На території нового парку оздоровлюватимуть екологічну систему, висаджуватимуть енергетичні плантації, відроджуватимуть традиційні промисли та розвиватимуть зелений туризм, зазначає координатор міжнародного проекту СFE в Україні Надія Артем'єва.

«Туристи зможуть пройти крізь водно-болотні угіддя, побачити завдяки оглядовій вишці багату флору і фауну Придунав'я», - розповідає вона.

На околицях Орлівки є кілька унікальних пам'яток археології, серед яких "Кам'яна гора" - багатошарове поселення VII-IV ст. н.е. Багата минувшина цього краю нерозривно пов'язана з переправою через Дунай. Саме тут проходить найкоротший і найзручніший шлях, що зв'язує обидва береги історичних регіонів - Буджака і Добруджі. У різні історичні епохи тут під час військових походів неодноразово переправлялися армії різних країн і народів. Перський цар Дарій I Гістасп звідси вторгся в Північне Причорномор'я під час походу на скіфів у кінці VI ст. до н.е. Приблизно через 200 років тут же переправився через Дунай Олександр Македонський, зруйнувавши неподалік від сучасної Орлівки городище гетів. Важливий пам'ятник римської епохи - залишки Нижнього Траянового валу, оборонної споруди, що мала запобігати атакам "варварів" на римські володіння.

Згодом в екопарку "Картал" планують побудувати велосипедні стежки, човнову станцію для бажаючих порибалити та покататися на байдарках.

Примітно, що на території екопарку місцеве населення як і раніше зможе косити сіно, випасати овець, коней, велику рогату худобу, а також заготовляти дрова.

Очікується, що після спорудження міжнародної поромної переправи через Дунай: Орлівка (Україна) – Ісакча (Румунія), відкриття якої перенесене на наступний рік, екопарк "Картал" стане досить популярним.

Проект з оздоровлення озера Картал стартував у 2014 році, розповідає менеджер Центру регіональних досліджень Олег Дяків. «Будівництво дамб і шлюзів негативно позначилося на екологічному стані водойми, - пояснює фахівець. – В озері Картал, яке вважалося найбільш продуктивним у плані рибальства, зменшилася площа нерестовищ».

Оздоровлення Картала, на якому проживає 32-х видів птахів, занесених у Червону книгу України, зокрема, зосереджений 1% європейської популяції малого баклана, який знаходиться під загрозою вимирання, почали з розчищення проток та реконструкції шлюзу, продовжує Олег Дяків.

Реалізація проекту дозволить відновити заливні луки і збільшити площу нерестовищ.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка