На Львівщині побудують мікро-ГЕС на великій річці

Біля села Липиці(Львівської області) мають намір побудувати на Дністрі мікрогідроелектростанцію потужністю 200 кВт.

Проект реалізує компанія "Вотерструм", передає wz.lviv.ua

«Це буде полімерна гребля автоматичної дії, для якої не потрібне водосховище і яка завдяки датчикам спускатиметься, як тільки рівень води підніматиметься, і навпаки, - розповідає співвласник компанії "Вотерструм" Андрій Авдеєнко. – Станція мобільна: її можна демонтувати, і встановити на іншому місці, до того ж виготовлена з полімеру, який не розчиняється у воді, не випаровується, і не руйнується під дією сонячного проміння».

Для ГЕС потрібно всього 8 кубометрів води на секунду, тоді як на цій ділянці річки проходить приблизно 40 кубометрів на секунду, продовжує він. «Навіть у найпосушливіше літо нам має вистачити води і на роботу турбіни, і на рибоходи, - запевняє Андрій Авдеєнко. - Ми виступаємо за будівництво мікро-ГЕС на великих річках - для роботи такої станції потрібно не більше 30% води, що проходить по річці, і нема потреби наповнювати водосховище».

За словами інвестора, гребля підніме рівень води на 2,5 метри, але при цьому річка не виходитиме з берегів і не затоплюватиме прилеглі території.

«Дністер - паводкова річка: під час сильних дощів чи танення снігу рівень води різко піднімається, - зауважує Андрій Авдеєнко. - У багатоводний період влив ГЕС буде помітний на ділянці 100−300 метрів, а у маловодний – на близько 7 км, що піде на користь рибі: вода прогріватиметься менше і буде більше насичена киснем».

Фактично ГЕС триматиме середній рівень води у руслі, продовжує він. «Якщо наближається паводок, то попередження про це надходить за добу і вода починає потихеньку спускатись, - пояснює Андрій Авдеєнко. - Різко спускати не можна, аби не розмило береги».

Це буде одна з найсучасніших і найбільш безпечних для довкілля ГЕС, зауважує інвестор. «Краще побудувати 10 мікро-ГЕС, ніж одну велику, яка справді сповільнює течію, - говорить Андрій Авдеєнко. - У місці, де ми будуємо ГЕС, швидкість течії зараз 0,6 м/с, а після будівництва буде 0,4 м/с і залишиться течією річкового типу».

На Липицькій ГЕС планують збудувати не лише рибохід, а й встановити перед греблею механічне та ультразвукове захисне обладнання, аби запобігти травмуванню риб, підкреслює співвласник компанії "Вотерструм".

«Ми зобов'язалися профінансувати польові іхтіологічні дослідження, які дозволять дізнатись, які види риб водяться у Верхньому Дністрі і як краще для них проектувати рибоходи, - розповідає Андрій Авдеєнко. – До того ж спеціальні решітки дозволять вловлювати сміття: після греблі вода буде вже очищена від механічного сміття - одна ГЕС в Україні вловлює близько 20 т сміття на рік, плюс турбіна насичує воду киснем».

Полімерна гребля залишає можливість для проходження каяків, зауважує Андрій Авдеєнко.

Громада Липиць погодила будівництво ГЕС. Тепер інвестору потрібно отримати дозвіл від обласного Департаменту екології та природних ресурсів.

Мешканці Липиць сподіваються, що мікрогідроелектростанція зупинить розмивання берегів і сповільнить наближення річки до сільських будинків. Крім того, ГЕС найматиме людей, які розчищатимуть русло до та після паводків.

«Інвестор, який будуватиме ГЕС, зобов'язався зміцнити дамбу, платити податки, давати на благоустрій щороку 100 тисяч гривень, збудувати дорогу у Липицях», - каже Іван Андрійчик, голова Гірської сільської ради, до якої входять Липиці.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка