НКРЕКП зобов'язала виробників ВДЕ платити за небаланси держкомпанії

В Україні виробники електроенергії з відновлюваних джерел зобов’язані платити 100% вартість врегулювання небалансу «Гарантованого покупця».

Про це йдеться у постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15.01.2021 № 46 про зміни до «Порядку купівлі «Гарантованим покупцем» електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, передає uare.com.ua

«Згідно з Законом України «Про ринок електричної енергії», виробник відновлюваної електроенергії зобов'язаний вступити до балансуючої групи «Гарантованого покупця», яка покликана мінімізувати небаланси та відповідальність за їх створення, і в разі перевищення допустимого порогу відхилення фактичного відпуску «зеленої» електроенергії від прогнозного відшкодовувати частку вартості врегулювання небалансу «Гарантованого покупця», - зазначають в Українській асоціації відновлюваної енергетики. - Однак НКРЕКП своїм рішенням визначив, що така ця «частка» має складати 100%».

Результатом таких змін стали додаткові значні витрати операторів ВДЕ на відшкодування вартості небалансу, сформованого комерційною діяльністю «Гарантованого покупця».

За результатами опитування учасників УАВЕ, у березні такі витрати в середньому зросли у 2,6 рази порівняно з витратами, визначеними постановами 2802 та 46. «У березні 84 опитані компанії операторів ВДЕ сплатили 3,4 млн грн без ПДВ, а за актами корегування – 8,9 млн грн без ПДВ, а у квітні при незначному зростанні виробництва електроенергії на рівні 5% ці витрати зросли до 11,0 млн грн без ПДВ, - зазначають в асоціації. - Результати свідчать, що вартість врегулювання небалансу «Гарантованого покупця» більшою мірою залежить від його стратегії участі у організованих сегментах ринку, стратегії поведінки інших учасників ринку та регуляторної політики на ринку електричної енергії, а саме від того, який відсоток спрогнозованого відпуску електроенергії виробниками ВДЕ він буде в змозі продати за двосторонніми договорами та на РДН/ВДР».

Поточна редакція «Порядку» покладає відповідальність за похибки на тих, хто не впливає на їх створення, наголошують в УАВЕ. «Оператори ВДЕ зовсім не відмовляються від відповідальності за власні похибки у прогнозуванні генерації, навіть з урахуванням того, що в Україні не створена необхідна метеорологічна інфраструктура, та готові докладати максимум зусиль для мінімізації таких похибок, - зауважують в асоціації. - Проте, запровадження відповідальності за небаланси «Гарантованого покупця», спричинені його діяльністю, сприймається як необгрунтований тиск на галузь».

В світлі таких новацій, нестабільності політики щодо відновлюваної енергетики, продовження кризи неплатежів на ринку, незрозумілою залишається довгострокова стратегія держави щодо оновлення та розвитку електроенергетики в Україні, резюмують в УАВЕ.

 

 

 

Однією з поміж безлічі новацій стали зміни до Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії (постанова НКРЕКП від 15.01.2021 № 46). Мова йде насамперед про зміну формули, за якою розраховується фінансова відповідальність операторів ВДЕ за власні похибки у прогнозуванні відпуску електроенергії.

 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка