Модернізація в сільському господарстві підвищує енергоефективність країни

Порівняння розвитку різних країн проводиться по рівню ВВП і витрачанням енергетичних ресурсів на одиницю національного продукту. За цими показниками Україна сильно відстає від більшості країн. І в сільському господарстві також присутня така тенденція – вище стоять країни з холоднішим кліматом і гіршими полями. 

Для виробництва сільськогосподарської продукції необхідна енергія: 
 • природні ресурси – пряма сонячна енергія, атмосферне тепло, вода у вигляді опадів, ґрунт; 
 • прямі затрати енергії для виробництва продукції для конкретної технології або для підприємства; 
 • опосередковані затрати енергії – на виготовлення енергоносіїв, мінеральних добрив, гербіцидів, отрутохімікатів та інших матеріалів та речовин, які використовуються в технологіях обробітку рослин в полі, збирання, переробки та зберігання продукції.

Існує тенденція перевитрат енергетичних потужностей. Для приросту 1% валового продукту в селі збільшується використання енергетики на 2-3%. Дуже низька продуктивність праці в сільському господарстві. Тракторний і комбайновий парк на 50-70% старший 10 років. Це приводить до постійних величезних затрат на запчастини, перевитрату коштів на паливо-мастильні матеріали, великий відсоток поломок, понад 15% втрат врожаю.

Обробіток ґрунту традиційними методами є найбільш затратним. Ця технологія за минулі роки привела до зниження гумусу, до деградації ґрунту. Світові тенденції вказують шлях на ощадне землеробство. Понад 124 мільйони гектарів землі у світі переведено на ці технології. Щороку долучається по 7 млн га. Це є доказом життєздатності і стійкості технологій. Зменшення механічного впливу на ґрунт і збільшення вмісту органічних речовин за рахунок постійного збереження рослинних залишків дозволяє зупинити деградацію ґрунту.

Технології ощадного землекористування не знижують врожайності зернових культур, але витрати пального при обробітку ґрунту знижуються на 1 л при зменшенні глибини обробітку на 1 см. Порівняння технологій оранки і прямого посіву вказує на економію паливо-мастильних матеріалів в 2,5 рази за рахунок зменшення операцій на полі і використання техніки на менш енергозатратних технологічних операціях.

Одним із заходів для підвищення енергоефективності і енергозбереження є створення інноваційних господарств – модель екологічного і економічного ефективного виробництва з концентрацією сучасних енерго- і ресурсозберігаючих технологій. До таких технологій належать: мульчування посівів, прямий посів, ефективне зрошення. Використовуються технології точного землеробства: система навігаційного обладнання, система проїзду техніки по полю, система руху техніки (Controlled Traffic Farming), система диференційного внесення добрив і засобів захисту рослин.

2.jpg

Потужні сільськогосподарські підприємства, які займаються рільництвом, стають високотехнологічними комплексами. Нові технології дають добрі врожаї з суттєвим зменшенням затрат на енергоносії при використанні дружніх до екології практичних дій.

По темі: Сільське господарство стає все потужнішим джерелом відновлювальної енергії

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка