Масштабне впровадження теплових насосів в Україні гальмується необізнаністю споживачів

Масштабне впровадження теплових насосів в Україні гальмує не лише висока вартість такого обладнання, а й необізнаність звичайних споживачів, повідомляє ratusha.lviv.ua.

Як зазначає головний інженер підприємства "Нібе-Україна" Олександр Ворощук, зазвичай річ не в браку коштів, а в неефективному їх використанні. Деякі українці встановили теплові помпи ще 5 - 6 років тому, щоб не залежати навіть від дешевого природного газу, пояснює фахівець, додаючи, що у світі такі установки (ґрунтові й повітряні) набувають дедалі більшої популярності, витісняючи навіть твердопаливні котли, не кажучи вже про газові.

Україна у цьому напрямку рухається повільно. За словами Олександра Ворощука, є попередня домовленість з будівельною організацією про облаштування тепловими повітряними помпами квартир одного під'їзду львівської новобудови вже у вересні. Новосели зможуть скористатися перевагами індивідуального опалення та уникнути вад, пов'язаних зі споживанням газу, зауважує фахівець.

Ініціативні мешканці, зауважує керівник Центру з енергозбереження при Львівському центрі науки, інновацій та інформатизації Василь Прусак, можуть об'єднуватися і створювати енергетичні кооперативи. Одна теплова помпа здатна обігрівати кілька приватних будинків, її також можна розмістити на даху багатоповерхівки, якщо жителі домовляться, розповідає експерт. У містах встановлюють здебільшого повітряні теплові помпи, ефективність яких зменшується, якщо температура навколишнього середовища коливається в межах від - 15 до - 25 градусів.

Теплова помпа, наголошує директор підприємства "Солар-Львів" Роман Баб'ячок, ідеально працює в комбінації з сонячною станцією, забезпечуючи повну незалежність від джерел енергії, які пропонує держава, та можливого підвищення тарифів. Схожа на холодильник установка працює тихо, а керувати нею можна дистанційно, зокрема, зі смартфона.

Переконати українців придбати енергозберігаюче обладнання, за словами Романа Баб'ячка, найчастіше допомагає наочний приклад - встановлення сонячних фотомодулів чи вакуумних колекторів у власному будинку та рахунки, які підтверджують економічну вигоду. Так, сонячна станція раціоналізатора повинна окупитися за шість років – лише за 10 місяців роботи вона згенерувала 11 мегават енергії, а обленерго виплатило 40 тисяч гривень.

Ще один «сонячний» приклад. У готельному комплексі "Галактика", що у Винниках, сонячні колектори окупилися за два роки. Щодня тут споживають 6 тонн безкоштовної гарячої води, за яку чотири роки тому при використанні газу платили 32 тисячі гривень у місяць.

Курортне господарство "Озерний край" у Пустомитах встановило теплові помпи, розмістивши труби у водоймах і зекономивши, таким чином, на бурінні. У забезпечення теплом і гарячою водою 1800 кв. м власник інвестував 25 тисяч євро. Як результат, нині господарство відмовилось від використання газу - раніше потребувало тисячу кубометрів на місяць та зменшило споживання електроенергії. Як зауважують у «Озерному краї», помпа потребує 12 кВт/год, що дорівнює за потужністю кільком праскам, однак забезпечує значно якісніший обігрів приміщень. Газовий котел навіть на максимумі не завжди давав комфортну температуру, наголошують у курортному господарстві.

Примітно, що поруч із курортним господарством у приватному будинку площею 160 кв. м теплова помпа, встановлення якої господарю коштувало близько 10 тисяч євро, споживає 2 кВт електроенергії. 

По темі: Яка ефективність теплових насосів у приватних будинках?

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка