Малі гідроелектростанції в Україні не повинні шкодити довкіллю

Сьогодні питання будівництва та функціонування малих ГЕС – це й питання енергетичної незалежності нашої держави. Проте є й загрози, які виникають внаслідок їх будівництва. Зокрема,  у гірських регіонах інвестори нерідко обирають для спорудження малих ГЕС місця, де не можна їх будувати. Тому такі проекти не завжди можуть бути сприйняті місцевими громадами. Адже це стосується їхнього життя та добробуту безпосередньо. Отож за круглим столом у Львівській обласній раді нещодавно зібралися представники місцевих влад Карпатського регіону, науковці, експерти та керівники фірм і компаній, аби спільно обговорити питання стосовно перспектив і загроз будівництва та функціонування малих гідроелектростанцій.

 Звертаючись до присутніх, заступник голови Львівської обласної ради Валерій П’ятак зазначив: «Кожен з вас в останнє десятиріччя не тільки в теорії, але й на практиці аналізував ті чи інші проекти, а насамперед в енергоефективній сфері. А тому без досвіду науковців та експертів нам не обійтися. Більш того, якщо ми хочемо досягати високих результатів розвитку суспільства, то маємо думати, як розвивати промисловість, економіку. Тому ми повинні вже сьогодні дбати про енергозаміщення, зокрема, газу. Також слід подумати про альтернативне енергопостачання, про відновлювальну енергетику – й  малі гідроелектростанції, безумовно, мають право на існування. Скільки їх буде і які вони будуть – це залежить від усіх нас. Передовсім малі ГЕС повинні бути сучасними, модернізованими та екологічно безпечними. Вони також мають функціонувати лише там, де не завдадуть шкоди довкіллю. І це може бути тоді, коли громада, влада та інвестор вийдуть на консенсусне рішення».

За словами ж директора департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації Олексія Балицького, на території Львівської області  вже діють дві малі ГЕС (у Турківському та Дрогобицькому районах). «Ми розуміємо потребу та актуальність розвитку альтернативних джерел електроенергії. Водночас ми хочемо зважити всі позитиви і негативи при вирішенні цієї проблематики. Зауважу, що на сьогодні є заявники, які звертаються до департаменту екології Львівської ОДА щодо будівництва малих ГЕС. Тому перед тим, як приймати якесь серйозне рішення, ми хочемо почути думку представників наукових кіл та громадськості», – наголосив Олексій Балицький.

3.jpg

Серед низки доповідачів  під час засідання круглого столу, цікаву думку озвучив президент Асоціації ПЕК Львівщини Ярослав Шпак. За його словами, якби у нас дотримувалися тих принципів, які нині діють, приміром, в Грузії та Вірменії, то й  питань щодо будівництва малих ГЕС виникало би набагато менше. Зокрема, у вказаних державах пріоритет вибору місця для будівництва ГЕС належить саме державі. Державні структури не лише визначають місце, де можна будувати ГЕС, але й розробляють проект, який проходить всі інстанції перевірки з врахуванням думки громадськості та наукових кіл. І тільки тоді кінцевий продукт пропонують інвесторам.

А директор департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА Віктор Клід  зазначив, що збудована мала ГЕС, проект котрої перед тим не пройшов належної екоекспертизи, може зруйнувати ландшафтне різноманіття, відштовхнути туристів. Тому він   запропонував, щоби при укладенні з інвестором угоди, було б добре передовсім подбати про реалізацію механізму страхової екології. Іншими словами, інвестор в разі заподіяння шкоди від діяльності малої ГЕС мав би нести перед територіальною громадою відшкодування в розмірі як мінімум 30% від загальної суми завданих збитків.

Ігор Галущак
Львів

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка