Львівянин створює еко-панелі для будинків з очерету

46-річний Василь Смеркло з села Ярушичі Львівської області виготовляє з очерету екологічні панелі для утеплення будинків, які популярні в європейських країнах, пише газета Факти.

Василь кілька років нелегально займався заготівлею очерету. Але зрозумів: щоб мати прибуток, потрібно торгувати не сировиною, а готовими виробами. Навесні позаминулого року, почувши про те, що у Львівській області за підтримки Світового банку реалізується пілотний проект Міністерства соціальної політики «Рука допомоги», Василь Смеркло вирішив, що це прекрасний шанс отримати безвідсотковий кредит і нарешті почати власну справу з виробництва утеплюючих панелей з очерету. Гроші за програмою виділяються виключно на придбання обладнання або матеріалів, згідно із затвердженим бізнес-планом. Наприклад, Василю потрібна була хороша електрична косарка, щоб збільшити обсяги заготівель і спеціальний верстат для вирівнювання очеретяних стебел. Він купив також нитки і дріт. До того ж участь у проекті дозволила легалізуватися. Тепер він офіційно приватний підприємець.


«Очеретом і всім, що з ним пов'язано, я неофіційно займався років п'ять, безуспішно намагаючись розбагатіти, – розповідає Василь. – Не один годину просидів в Інтернеті, осягаючи ази технології виготовлення утеплювачів щитів з цього екологічно чистого матеріалу. Вирішив, що люди повинні зацікавитися ними, адже екологія зараз в моді. Правда, спостерігаю це тільки за кордоном. У моєму рідному селі, наприклад, ніхто ще не купив у мене жодної утеплювальної панелі. Хати очеретом теж ніхто не вкриває. До речі, в багатьох європейських країнах, в тому числі в Нідерландах, де я два роки поспіль практикувався робити очеретяні дахи, прийняті програми щодо демонтажу шиферу».

Шифер, що містить шкідливий для здоров'я людини азбест, європейці утилізують, замінюючи його екологічно чистим покрівельним матеріалом – глиняною черепицею, або очеретом. Техніку виготовлення очеретяних плит Василь побачив у майстра з Полтавщини.

«Моя продуктивність – 8-10 щитів за день, це приблизно двадцять квадратних метрів. Один квадратний метр продаю за сто гривень. Плити роблю різні за довжиною, шириною і товщиною – в залежності від побажань замовників. Але у мене поки немає великих замовлень, так що працюю без напрягу. Люди тільки придивляються до цієї технології».
Щільно укладені стебла очерету створюють відмінну теплоізоляцію. П'ятисантиметрові за товщиною плити замінюють цілу цеглину. Рослина екологічно чиста, бо росте всього рік і не встигає набратися шкідливих речовин. Синтетичні ж утеплювачі – вата, пінополістирол, пластик – можуть бути шкідливими. А стебла очерету через свою трубчату структуру мають не тільки дуже низьку теплопровідність, хороший захист від шуму, але і відмінну паропроникність, що дозволяє стінам дихати. Важливою перевагою очеретяного утеплення є його стійкість до впливу різного роду мікроорганізмів, що провокують гниття матеріалу і поява грибка. Крім того, гризуни і комахи при контакті з очеретом гинуть. Єдиний недолік матеріалу – легкозаймистість, але це усувається при обробці спеціальними розчинами – антипіреном чи бішофітом. У планах Василя – виробляти очеретяні сендвіч-панелі, з яких можна зводити стіни.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка