Крамниця, кафе, лікарня: Як на Тернопільщині переходять на сонячні колектори для підігріву води

У Тернопільській області зявились перша крамниця, кафе, кемпінг та лікарня з сонячними колекторами для підігріву води.

Відновлюване джерело енергії дозволяє суттєво економити кошти приватним підприємцям та державі, передає svoboda.te.ua

У місті Чорткові піонером з використання енергії сонця став підприємець Яцек Дичковський. На даху власної кам'яниці, що в історичному центрі міста, він встановив кілька років тому блок з шести пластинчастих колекторів. Система щільно прилягає до даху, з вулиці її не видно - таким чином не спотворюється архітектурний вигляд будинку. Теплу воду використовують для побутових потреб і підігріву приміщень.

На початку 2020 року підприємець Павло Вівчарик встановив п'ять колекторів на даху власного кафе "Фіалка", що у селі Білій на Чортківщині. Раніше на кухні цього закладу вода підігрівалася із застосування твердопаливного котла, який працював на відходах деревини. Така технологія окрім витрат на паливо створювала складні умови для працівниць кухні - у літню спеку у приміщенні було надто гаряче.

Оператори активного туризму "Команда TURE" з Тернополя вже кілька років використовують сонячні колектори на дністровському кемпінгу "Білий Бізон". Вода, зігріта енергією сонця, використовується на кухні та у душевих кабінках. Щовечора гості кемпінгу, стомлені веслуванням на річковому сплаві, мають можливість приймати душ, а власники кемпінгу - економити на енергоносіях.

У Тернопільській області є вже й перші успішні прецеденти використання сонячних колекторів у державних та комунальних закладах. Так, на гуртожитку Збаразького професійного коледжу встановлено систему підігріву води для побутових потреб студентів. Цей проект став можливим завдяки дружнім зв'язкам Збаража з польськими містами-партнерами.

А от найбільш масштабний проект у комунальному секторі було реалізовано у 2017-18 роках у Більче-Золотецькій обласній фізіотерапевтичній лікарні реабілітації, що у Борщівському районі. На даху лікарні встановили 48 сонячних колекторів для системи гарячого водопостачання та 24 - для підігріву плавального басейну. Система підігріву води позасезонна - працюватиме круглий рік, хоч звісно найбільший ефект матиме у теплу пору року.

Загальна кошторисна вартість проекту складає 3737 тис. гривень. Його профінансовано за результатами обласного конкурсу на суму 2 990 тис. гривень з Державного фонду регіонального розвитку відповідно до завдання Стратегії економічного розвитку області "Підтримка розвитку альтернативної енергетики". Свою частку у фінансуванні - 20% від загальної суми, тобто 747 тисяч гривень, надано власником лікарні, Тернопільською обласною радою.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка