Хто буде видавати сертифікати енергоефективності для новобудов в Україні?

В Україні атестацію енергоаудиторів, які видаватимуть сертифікати енергоефективності для новобудов, будуть проводити технічні вузи та саморегульовані організації (СРО) у сфері архітектурної діяльності.

Про це йдеться у розробленому Мінрегіонбудом черговому варіанті законопроекту "Про енергетичну ефективність будівель", який з великою часткою ймовірності буде прийнятий найближчим часом, передає SV Development.

Порівняно з численними попередніми версіями, у нинішній редакції документ спрощує вимоги до енергодокументації, зобов’язуючи забудовників оформляти лише сертифікат енергоефективності. Вимога щодо паспорту енергоефективності, який змушує зводити більш якісні будинки з урахуванням енергозберігаючих технологій і матеріалів, у останньому варіанті зникла. За оцінкою спеціалістів, подібне нововведення дозволить будівельним компаніям економити близько 10-15%.

Забудовникам необхідно буде отримати сертифікат енергоефективності на етапі введення об'єкту в експлуатацію. Документ, у якому буде вказано клас енергоефективності новобудови, фактичні показники споживання енергії та рекомендації щодо їх зниження, також доведеться оформляти у разі продажу або здачі будівлі в оренду на термін не менше одного року. На додачу, законопроект зобов’язує замовляти сертифікати енергоефективності і для споруд органів державної влади з опалювальною площею понад 250 кв. м.

Сертифікат енергоефективності буде видаватися на 10 років. Для його отримання знадобиться провести енергоаудит, витрати на який можуть скласти 10-14 тис. гривень для бюджетних будівель, 9-13 тис. гривень - для житлових будинків і 12-15 тис. гривень - для комерційної нерухомості. За відсутність енергосертифікатів передбачена відповідальність - штраф від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 3,4 тис. до 5,1 тис. гривень.

На відміну від попередніх версій документу, які право на проведення атестації енергоаудиторів віддавали Мінрегіонбуду, нинішній проект закріплює цю функцію за технічними вузами та архітектурними саморегульованими організаціями. Як зазначає голова громадської організації "Союз енергетичного сервісу України" Олександр Бойко, пройти атестацію у вузі буде непросто.

«Сьогодні кожен технічний навчальний заклад має одну-дві дочірні фірми, які проводять енергоаудит, - пояснює експерт. - Навряд чи вони будуть «плодити» собі конкурентів».

Варіант отримання атестата через саморегульовану організацію у сфері архітектурної діяльності теж має свої недоліки. Зараз таких СРО небагато - Всеукраїнська громадська організація "Асоціація експертів будівельної галузі", "Гільдія проектувальників у будівництві" та "Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об'єктів архітектури". Однак після прийняття закону подібні організації створені під "егідою" державних органів і будівельних компаній - основних замовників сертифікатів енергоефективності - можуть з’явитися у кожному регіоні. Нескладно припустити, що аудит такі фахівці будуть проводити абияк, а про підвищення енергоефективності будівель доведеться забути.

Згідно з законопроектом, термін дії атестата буде обмежений п'ятьма роками, після чого документ доведеться отримувати заново.

Примітно, що до червня 2015 року свідоцтва на право проведення енергоаудиту видавала Центральна група енергетичного аудиту. За сприяння даного підрозділу Держенергоефективності на цьому ринку опинилося близько 130 фірм. Подейкують, що неофіційний платіж за отримання свідоцтва на право проведення енергоаудиту становив близько 10-20 тис. гривень.

Під гаслом боротьби з корупцією Мінрегіонбуд позбавив Держенергоефективності повноважень видавати сертифікати енергоаудиторів. Ось вже вісім місяців як жодна нова компанія не зайшла на цей ринок.

За словами Олександра Бойко, наразі професійно провести енергетичне обстеження і дати рекомендації щодо підвищення енергоефективності в Україні може до десяти компаній.

«Один-два аудити реально провели не більше 50-ти фірм», - запевняє експерт.
В разі схвалення депутатами нинішній законопроект вступить у силу 1 січня 2017 року. Не виключено, що протягом 2016 року в Україні з'являться фіктивні професійні об'єднання для проведення атестації енергоаудиторів. Подібна ситуація склалася у Росії: після введення обов'язкового енергоаудиту інтернет наповнили оголошення про можливість отримати право на здійснення енергетичних обстежень без фахівців, досвіду і спеціальних приладів протягом 1-2 днів за близько 100 доларів.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка