Хочете перейти на індивідуальне опалення або утеплити фасад будинку? Для початку поговоріть з сусідами

Пропозиції для економії при обігріванні даються щодня і з різних сторін. Серед них є ті, які дійсно ефективні на тривалий період, а зустрічаються й інші, які не відповідають будівельним нормам і видають миттєвий ефект за спосіб економії, яка з часом не підтверджується. Треба ретельно фільтрувати рекомендації і більше знайомитися з пропозиціями виробників і успішними втіленнями, які мають рішення з високою репутацією.

Для пояснення можна використати приклад  неякісних реалізацій, які в основному реалізовуються на основі масових пропозицій: утеплення. Для окремої квартири в багатоповерхівці з централізованим опаленням утеплення фасаду не дає економічного ефекту – немає зменшення плати за тепло для власника «клаптикового» утеплення і, практично, не скорочується споживання теплоносія в будинку. Іншим прикладом є утеплення цілого будинку без встановлення автоматизованої системи регулювання температури в приміщенні і без системи рекуперації – мешканці відкривають вікна, коли стає душно, і випускають дороге тепло на вулицю, втрачаючи свої кошти вкладені в утеплення.  

Невстановлення системи регулювання відбувається через технічну неграмотність всіх учасників процесу термомодернізації. Страх витратити зайві гроші на регулювання абсолютно безглуздий – за рахунок підтримування стабільності і комфортності в приміщенні споживання теплоносіїв стає раціональним, без перевищення витрат і кошти на автоматику повертаються протягом одного року або й швидше. 

Іншим прикладом неефективності є пропозиції встановлювати в багатоповерхівках, які мають центральне тепло, індивідуальні газові котли. В минулі роки проводилися такі «впровадження» покращення тепла в квартиру. Ті власники, які скористалися з нового газового котла в квартирі, отримали суттєву грошову економію – газ був по 40-70 копійок за кубометр і вони платили 100-150 гривень за місячне тепло. Дійшло до того, що на-ура взялися до справи цілими містами, напр., Ужгород.  Житлові будинки перетворилися в їжаків завдяки димарям, які стирчать зі стін, а усі мешканці дихають продуктами згоряння своїх котлів – до цього ж димові гази були далеко від будинку - в районі котельні, а повітря біля будинків було чистим.

Прикладом послідовності і комплексності в енергозбереженні є будинок ОСББ «Каменяр» у Львові. Будинок збудовано 23 роки тому і минулого року отримав новий вигляд – проведено термоізоляцію фасаду. Для цього вдалося виграти грант USAID і домовитися з міськрадою на дофінансування, щоб провести утеплення 116 квартир. Але до цього були передумови. Одними з перших мешканці встановили будинковий лічильник тепла. Фактичні затрати в той час повернулися за два місяці, зараз складніше. Потім виникла потреба встановити автоматичне регулювання тепла на цілий будинок за допомогою датчика зовнішньої температури. При цьому кожного року проводиться балансування стояків, адже мешканці час від часу «модернізовують» свою квартиру – добавляють або змінюють радіатори, добавляють рушникосушки і т.п. Контролю за цим процесом немає – мешканці ще не хочуть відчувати те, що вони відповідальні за цілий будинок. Але переваги системи утеплення відчули вже в перший сезон – економія коштів на опалення для 116 квартир склала більше 30 тисяч гривень. 


2.jpg

Енергозбереження не є одномоментним рішенням, воно є непростим процесом, який вимагає комплексності і відповідальності ключових осіб, в т.ч. мешканців. Кожному варто перейнятися тим, що в результаті економії енергії, Україна стає більш стабільною а мешканці починають жити в екологічніших умовах.

Василь Прусак
Мешканець будинку ОСББ «Каменяр»

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка