Харківські інженери будують сонячну електростанію без використання фотоелементів

Коли говорять про сонячну енергію, зазвичай мають на увазі фотоелектричні панелі, які перетворюють її в електрику. Команда інженерів з Харкова створює зовсім іншу систему, без застосування фотоелементів: сонячний колектор і пристрій, що перетворює теплову енергію сонячних променів в електрику, пише AIN.UA.

Цей проект розробила команда Hooli, до якої входять п'ятеро харків'ян. Вони вже перемогли у конкурсі Sunny Day 2016 Challenge, який третій рік поспіль проводить EnergyTorrent в Києві і здобули головний приз ($2500), для втілення свого проекту в життя.Спроектована харків'янами система виглядає наступним чином:

  • радіальне дзеркало Френеля діаметром 5 м, яке концентрує сонячні промені;

  • система орієнтації, яка повертає концентратор за сонцем протягом дня – дві осі, сталева стійка, рама і два простих електронних датчика світла;
  • перетворювач теплової енергії в електричну з турбіною і генератором.
«Ми вирішили використовувати термодинамічний цикл Ренкіна. Система та ж, що і на великих електростанціях. У місці концентрації сонячного світла стоїть теплообмінник і пароутворювач. Трубами замкнутої системи циркулює рідина, схожа на холодоагент в кондиціонерах. Рідина випаровується за рахунок енергії сонця і несе з собою енергію в турбіну», – розповів Микола Христенко, керівник команди і розробник термодинамічної частини сонячного концентратора.


В системі працює турбіна наддуву від бензинового двигуна автомобіля Smart на 0,7 літра, а також генератор – безколекторний електромотор. Система майже завершена: вже повністю готове дзеркало, майже повністю – рама, електроніка та велика частина термодинамічної системи.

«Ми збиралися побудувати систему за місяць. На цей термін ми відмовилися від своєї основної роботи заради проекту. Але оскільки реалії виробництва в Україні виявилися складнішими, ніж ми очікували, ми в цей строк не вписалися», – розповідає Микола Христенко.

Хлопцям довелося повернутися на основну роботу, і зараз вони займаються проектом у вільний час. Очікувана потужність сонячної електростанції – 1 кВт, а теплова потужність – 20 кВт.

«Це не продукт, а експериментальна установка, proof of concept, підтвердження того, що звичайні ентузіасти здатні побудувати таку систему. До нас з циклу Ренкіна отримували енергію тільки в наукових лабораторіях і на електростанціях», – пояснює Микола.

Крім Миколи Христенка, в команду входить Андрій Корнєєнков, який спроектував дзеркало (розрахував міцність, оптичну лінію та інше); Максим Лосєв, фахівець з радіозв'язку і радіоастрономії; Юрій Карелін, відповідальний за електроніку, прошивку і електрогенератор; і фахівець широкого профілю Юрій Кобзар.

Готовий проект інженери хочуть віддати в київський EnergyTorrent, щоб популяризувати енергонезалежність та енергетичну творчість. Всі креслення та інструкції зі збірці електростанції організатори SunnyDay Challenge публікують на умовах відкритої open-source ліцензії.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка