Індивідуальний котел в багатоповерхівці – палка з двома кінцями

Ситуація з ціною газу в Україні вимагає різностороннього обговорення. Тим більше у ситуації з можливими проблемами з постачанням газу взимку.

Початок змін у «газовій» ціновій політиці суттєво відчується в листопаді, коли власники квартир і будинків отримають платіжні документи на оплату використаного газу і тепла за перший опалювальний місяць.

1.jpg

Газ в Україні має кілька цін. Для порівняння вартості приготування гарячої води на основі газу та іншого палива можна подивитися малюнок.  

2.jpg

Найперше, є газ українського виробництва. Стверджується, що ціна продажу виробленого українського газу є трохи занизькою для того, щоб була можливість накопичувати кошти для розробки нових родовищ, котрі б збільшили видобуток українського газу. 

Не вирішено питання з ціною закупівлі російського газу, котрий частково потрібний для населення і ЖКГ. Немає ясності в кількостях і ціні реверсного газу.

В цьому році почалося збільшення ціни газу для населення.  Нереально підняти ціну до економічно обґрунтованої, котра б базувалась на середньозваженій ціні між імпортним і українським  газом. Населення без грошей. Тому реалізовується поетапний сценарій.

Підвищення ціни газу та тарифу центрального опалення стає стимулом економії і пошуку альтернативи. Дорого обходиться централізоване опалення. За даними Олексія Хабатюка, директора Фонду екологічних інвестицій, при поточній ціні газу для населення, вартість отримання 1 кВт тепла з допомогою власного газового котла коштує 12 копійок. При цьому електроенергія коштує 33 копійки. Тепло від пелетного обігрівання буде коштувати 30 копійок. Тому інвестувати в таку альтернативу поки що не вигідно. Багато власників квартир в багатоповерхівках перейшли на індивідуальне опалення, а в інших є бажання перейти.

Та перехід на свій котел в багатоповерхівці має небезпеки. Вклавши у встановлення свого котла 12-20 тис. гривень, власник квартири отримував зразу і буде ще частково отримувати й далі суттєву економію. За централізоване тепло платять по 30 копійок за кіловат, а за своє тепло – по 10. Небезпекою стає сезон, котрий буде вже цього року. При зниженні тиску газу домашні котли можуть аварійно відключатися і господарі квартири будуть мерзнути. Альтернатива – обігрівання електрообігрівачами, що повертає власника до плати по 35-40 копійок за кіловат тепла. 

Котельня ж може передбачити встановлення котла на дрова і продовжити опалення, причому воно буде ще й дешевшим від газового. 

Власники індивідуального опалення в квартирах «тримають в руках палку» - з одного боку наразі мають дешевше тепло, з другого – перспективу залишитися без тепла при перебоях з постачанням газу і почати знову платити великі кошти за опалення, коли почнуть використовувати єдину альтернативу – електроенергію. В квартирі неможливо використовувати біопаливо, що можливо при централізованому опаленні. 

«Палку з двома кінцями проблем» мають і багато центральних котелень, котрим нерентабельно подавати тепло в деякі багатоповерхівки, де більшість мешканців правдою і неправдою перейшло на свої котли. В таких випадках приходиться забезпечувати перехід на індивідуальне опалення і тих квартир, котрі не мають бажання або можливості зробити це. 

Через два-три роки власникам квартир з індивідуальним газовим опалення прийдеться знову вертатися до питання економічної доцільності власного опалення та шукати нові способи економії. Це буде при підвищенні ціни газу до економічно-обгрунтованої, котра може скласти 4-6 грн за 1 куб.м.   

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка