Газ подорожчав. Час задуматись про утеплення вашого помешкання

Україна з квітня 2015 року перестала користуватися популістським способом для цін на газ та електроенергію. Ніхто з політиків не брав на себе рішучості (протягом попередніх років незалежності країни) змінити принципи формування цін, які були закладені комуністичним режимом – трималися низькі ціни для населення за рахунок промисловості і бюджету. 

Оплата всієї виробленої електроенергії розкладалася на завищену оплату від бізнесу і занижену оплату від мешканців. Оплата за газ дуже заплутана: населення платило занижену ціну, і теж населення (через віддані податки в бюджет) доплачувало величезні суми в НАК «Нафтогаз» для компенсації реальних затрат на газ.

На даний час вже недопустимо, щоб продовжувався перекіс цін електроенергії, які тиснуть на українську промисловість, де все більший розвиток отримують малі та середні підприємства приватної власності. А оплату за газ не варто та й не можна «ховати» в двох складових: одну частину за газ платили мешканців як «соціально» низьку ціну, а другу частину (дотації для НАК «Нафтогазу») платили ті ж мешканці – «бюджет перекидав» наші ж податки з бюджету в непрозорі схеми державних розрахунків.

3.jpg

Процес встановлення ринкових цін на газ та електроенергію стає причиною того, що тепер кожен мешканець повинен оцінити ті кількості енергоносіїв, які він використовує, щоб зрозуміти де і як йому можна і треба економити. В кожному домогосподарстві найбільше енергії витрачається на роботу системи опалення, потім йдуть витрати на приготування гарячої води, а тоді йде електроенергія для освітлення та на роботу побутових приладів.

Не варто починати пошук зменшення плати за роботу системи опалення за рахунок заміщення газу на дрова чи електроенергію – така заміна допоможе зменшити поточну плату за тепло тільки на 1-2 роки. Адже ціна дров почала також ставати ринковою: росте попит, зменшується пропозиція – підіймається ціна дров, яка вже доходить до 600 грн/м3. Але маємо тільки весну – кінцеві ціни сформуються під осінь. Електроенергія буде підвищуватися до промислового рівня, десь до 1,50 гривні за 1 кіловат-годину, тож теж не вдасться зменшити плату за тепло, якщо використовувати прямі електричні системи опалення.

Кількість тепла, яке потрібно на сезон залежить не від виду палива для системи опалення (газ, дрова, електроенергія), а від стану утеплення будинку - від втрат тепла з будинку. Чим більше втрат тепла відбувається через стіни, горище, підвал, вікна – тим більше енергії треба використати для створення комфортної температури. І такі втрати варто оцінити відносно простим способом, щоб зрозуміти необхідність першочерговості робіт з термомодернізації: утеплення, ущільнення, заміни вікон та встановлення ефективної вентиляції, а вже тоді треба підібрати зміни палива для системи опалення. 

2.jpg

Приклад. Будинок має опалювальну площу 150 м2. Протягом минулих сезонів на опалення використано 4000 м3 газу. З цих даних можна отримати показник тепловтрат будинку протягом сезону, котрий дасть розуміння необхідності термомодернізації. Для цього варто перевести кількість кубометрів газу в кількість тепла, яку віддав газовий котел в даний будинок. Один кубометр газу дає 7,1 кВт*год тепла (з врахуванням якості газу та ефективності системи). Підрахунок дає результат 4000 х 7,1 =  28400 кВт*год – це загальна кількість тепла використана в будинку протягом опалювального сезону. 

При такій потребі в теплі для цього будинку і при нових цінах загальна сума за річне тепло в наступному сезоні виллється в такі гроші:
- газ: 1000 м3 х 3,60 грн/м3 + 3000 м3 х 7,20 грн/м3 = 25000 грн;
- електрична енергія: (навіть при умові, що 8 годин щодоби на нічному тарифі) 29400 грн;
- дрова: 19 м3 х 600 грн/м3 = 11400 грн
- брикети 6 т х 2000 грн/т = 12000 грн.

Суми за опалення будуть дуже великі. Тому треба визначити показник тепловтрат з кожного квадратного метра протягом сезону: 28400 / 150 = 190 кВт*год/м2-рік. Цей показник є вдвічі вищим за необхідний для економнішої плати за тепло. Європейці досягають споживання тепла з показником меншим за 90 кВт*год/м2-рік. 

Досягти такого показника можна за допомогою комплексу робіт з професійного утеплення, ліквідації всіх містків холоду (в т.ч. біля рам нових склопакетних вікон, на горищі, в підвалі), забезпечення будинку правильною економною системою вентиляції, встановленням недорогих систем автоматичного контролю та регулювання температурою в приміщенні.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: