Енергетична верба: і газ замінити зможе, і заробити допоможе

Ми опинилися перед проблемою дефіциту газу. Крім цього отримали підвищення ціни газу, що збільшує неможливість оплати більшістю мешканців за цей енергоносій.

Але цю ситуацію можна розглядати і з позитивного боку. Доцільно звернутися до виробництва енергії, котра використовує відновлювані і невичерпні сили природи: вітер, сонце, геотермальну енергію, енергію хвиль та використовувати біомасу, яка є в навколишньому середовищі.

Енергетична верба – один з варіантів біомаси, як відновлювальної енергії, котрий допоможе замінити газ, ще й дасть можливість заробляти фермерам, котрі будуть займатися цією культурою.

В Європі і в Україні вирощують енергетичну сировину на основі плантацій енергетичної верби. Цей вид верби (енергетична) має здатність зростати надзвичайно швидким темпом. Збір сировини (зрізання стовбурців) проводять вже з першого року. Хоча є варіанти отримувати біомасу з такої плантації один раз в два або три роки.

verba.jpeg
  
Після збору врожаю, верба дуже швидко відростає - таким чином є поновлюваним джерелом енергії. 
Врожайність (отримана маса зрізаних галузок) коливається від 10 до 30 т з одного га за рік. Для обігрівання приватного будинку потрібно 3-5 т такого біопалива на сезон.

Зрізана верба використовується або для прямого спалювання в котлах або для виробництва брикетів чи пелет, котрі потім спалюються.

Цікаво відмітити, що при цьому не погіршується стан довкілля, хоча при згорянні в атмосферу виділяється вуглекислий газ. Але в період росту верби вона спочатку «споживає» вуглекислий газ в (процес фотосинтезу рослини), котрий потім утворюється при спалюванні. Тобто, баланс вуглекислого газу дорівнює нулю. Крім того, вона ще й виділяє корисний кисень.

На дослідних полях Львівської філії УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого закладені дослідні ділянки з вирощуванням енергетичних культур: верби, міскантусу та світчграсу. 

На площі 1 га провели ручну посадку енергетичної верби. Довжина кожного саджанця - 20-21см, діаметр – 0,8-1,5 см. Вологість грунту була досить високою - 22% при низькій температурі повітря (+5 °С ….+9°С). 

Сходи верби з’явилися на третій тиждень після садіння. У перший рік проведено п’ять міжрядних обробітків. Висота куща у вересні - в межах від 240 см до 280 см. В кінці першого року вирощування верби проведено зрізування пагонів верби. Висота зрізування становила – 10-12 см. На другий рік в кінці травня висота куща досягла 1,2-1,5 м. В кінці другого року вирощування висота рослин становила 2,2-3,5 м.

283886.jpeg

Комплексний проект використання енергетичних рослин передбачено розробленим проектом використання біопалива для селища  Магерів Львівської області:

Враховані місцеві запаси біомаси, котрі складаються з деревних відходів лісу та рослинних залишків агропромислового виробництва. Для котельні потрібно 189,4 т умовного палива.

Є ліс 500 га, котрий може давати 122 т деревних відходів, частина з яких (50%) буде використана на дрова, друга частина на виробництво тріски для котелень. Сумарно відходи лісу замінюють 17 т у.п.

Врахували вирощування зерна в кількості 1000 т. Частина соломи використовується для потреб тваринництва, а частина залишається на полі можна одержати 44 т у.п.

Енергетичні культури повинні забезпечити 133 т у. п. або 266 т сухої маси.

Враховуючи, що середня врожайність сухої маси енергетичної верби -  15т/га, передбачається що площа енергетичних плантацій повинна становити близько 18 га.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка