Енергоблоки українських АЕС зношені на 80%, а їх виведення з ладу коштуватиме від $15 млрд

Україна в найближчих 30 років не зможе відмовитися від атомної енергетики. Проте, на сьогодні 15 працюючих реакторів чотирьох українських АЕС зношені вже на 80%, а на їх повне виведення з ладу державі може знадобитися близько $ 15 млрд і водночас якісна реформа енергетичного сектора країни, пише Обозреватель.

За словами співзасновника Української асоціації відновлюваної енергетики, члена Ради з інновацій при прем'єр-міністрі Ігоря Тинного, атомна енергія, яку нерідко називають дешевою, такою не є насправді, а таке твердження – міф. Оскільки на виведення з ладу одного енергоблоку державі необхідно $ 1 млрд. А в Україні їх 15. Водночас держкомпанія «Енергоатом» недоотримує значні кошти, а Фонд, кошти якого мали б направлятися на виведення відпрацьованих і замортизованих енергоблоків, на сьогодні фактично є порожнім.

Не можна продовжувати терміни експлуатації атомних енергоблоків до нескінченності. Вони зношуються, морально застарівають і несуть загрозу екологічній безпеці. А коштів в держбюджеті на виведення атомних енергоблоків нардепи з року в рік не закладають. Тинний підкреслив, що, якщо сьогодні не займатися проблематикою зношеності атомних енергоблоків, можуть посилитися ризики техногенної катастрофи, а Україна навряд чи змогла б пережити «другий Чорнобиль». Але якщо вже сьогодні цілеспрямовано впроваджувати дієві реформи в енергетичній сфері, через 30 років Україна може безболісно відмовитися від АЕС з одночасною заміною відсутніх потужностей енергогенерації.

Тинний нагадав, що раніше Німеччина оголосила, що закриє всі свої АЕС до 2021 року. Швейцарія вже відмовилася від експлуатації своїх АЕС. При цьому раніше в Україні Міністерство енергетики та екології презентувало програму «Зелений перехід», відповідно до якої у 2050 році в країні частка відновлюваної енергетики має зрости до 70%. При цьому 30% мають становити атомна генерація і газ. А частка виробництва електроенергії з вугілля повинна скоротитися до 0%.

У зв'язку з цим всі збиткові вугільні шахти і енергопідприємства (крім «Енергоатому» і «Укргідроенерго»), що дотуються державою, необхідно оптимізувати або приватизувати. В Україні один із шляхів вирішення проблеми зі збитковими держшахтами, на думку Тинного, – виставити їх на продаж приватним інвесторам. Так, на сьогодні у вітчизняному всі вугільні шахти, що знаходяться в приватній власності, є прибутковими і забезпечують робочими місцями місцеве населення. Якщо вугільну реформу не запровадити вже найближчим часом, держава продовжить роками витрачати мільярди гривень «на вітер» замість впровадження реформ та розвитку ринку електроенергії.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка