Економічні причини «надзвичайного сміттєвого стану» у Львові

      На початку тижня Андрій Садовий, міський голова Львова, заявив про підготовку до надзвичайного стану в місті через накопичення 7 тисяч тон сміття, яке не можуть вивезти та утилізувати. А вже сьогодні депутати Львівської міської ради звернулися до Уряду з проханням припинити маніпуляції з темою львівського сміття та створити умови для утилізації відходів. Такі заяви в черговий раз підтвердила факт відсутності галузі переробки твердих побутових відходів в Україні. Оскільки, політичні та екологічні проблеми зі сміттям зрозумілі, EcoTown провів аналіз економічних проблем галузі сміттєпереробки.

5 ЕКОНОМІЧНИХ ПРОБЛЕМ У ГАЛУЗІ ПЕРЕРОБКИ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ

-. Згідно Проекту Нацстратегії поводження з відходами (прийняття якої переноситься на невизначений термін) вторинна сировина у складі твердих побутових відходів становить до 30 %. Відповідно, вартість цієї вторсировини не покриває всі витрати екологічно безпечної переробки сміття.

- Якщо відмовитися від захоронення сміття, а кошти, які сплачують громадяни за цю комунальну послугу (захоронення), спрямувати на оплату послуги з переробки твердих побутових відходів, то термін окупності сміттєпереробного заводу складатиме близько 75 років при сьогоднішній економічній політиці у сфері поводження зі сміттям.

- Роздільний збір та сортування – це не переробка сміття. В Україні експлуатується близько 1 млн контейнерів. Для впровадження роздільного збору сміття необхідно до існуючого контейнера встановити ще по одному. Ринкова вартість контейнера 3000 – 4000 грн. На кожні 400 контейнерів треба купити додатково по одному сміттєвозу, а на кожні 15 тисяч контейнерів встановити сміттєсортувальну лінію, вартість якої складає 200 – 300 тисяч доларів. Ці інвестиції в десятки мільярдів гривень можуть бути тільки за рахунок підняття оплати комунальної послуги по вивезенню сміття. Оскільки, роздільний збір та сортування - це тільки часткове вирішення проблеми, то чи доцільні такі інвестиції.

- Значна частина побутового сміття – це тара та відходи від товарів в упаковці. Тому, якщо у правовій площині забезпечити цільове спрямування 10-15 коп від вартості кожної тари та упаковки на переробку сміття, то це робить галузь сміттєпереробки в Україні інвестиційно привабливою для міжнародних інвесторів та європейських фінансових інститутів.

- В Україні вартість захоронення сміття нижча, вартості переробки. Відповідно бізнесу, який надає послуги з вивезення побутових відходів, та органу місцевого самоврядування економічно вигідно все звозити на полігони як паспортизовані, так і стихійні, які займають вже 7 % від загальної площі території країни.

Ми запитали у заявлених органами місцевого самоврядування у Львові, Дніпрі, Одесі, Харкові, Черкасах, інвесторів проектів по переробці побутових відходів, що потрібно зробити для впровадження цих проектів. Компанії, з іноземними інвестиціями очікують прийняття законодавства у сфері поводження з відходами, яке даватиме можливість в оптимальні строки окупити інвестиції.   

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка