Динаміка вартості сонячних панелей в Україні

Якщо у 2014 році 10-ти кіловатна домашня сонячна станція обходилася до $18 000, то зараз аналогічна станція коштуватиме вдвічі дешевше. Сервіс Джоуль проаналізував тисячі цінових пропозицій на монтаж сонячних станцій «під ключ» за останні 3 роки, які були надані компаніями-інсталяторами.

Вартість сонячних батарей vs. Вартість станції «під ключ»

Варто пам’ятати, що ціни на сонячні батареї та ціни на домашню сонячну електростанцію «під ключ» – це різні речі. Вартість готової домашньої сонячної станції включає вартість таких складових:

Сонячні панелі

Інвертор

Система кріплень (на похилий дах / наземна система кріплень)

Матеріали для електромонтажу, монтажу, захисту та комутації

Монтажні роботи

Транспорт/доставка/відрядження монтажників

Двонаправлений лічильник

Окрім цього не слід забувати про плату за збільшення виділеної потужності електропостачання. Якщо ви плануєте встановлювати малопотужну станцію, то є ймовірність, що вам не потрібно буде купувати додаткові потужності. Але якщо ви хочете домашню СЕС від 20 кВт, то швидше за все потужності вам доведеться докупити. Дізнатися вартість збільшення виділеної потужності можна з допомогою калькулятора на офіційному сайті НКРЕКП.

Інфографіка демонструє, який відсоток від загальної вартості сонячної станції займають сонячні панелі:

Як ми бачимо з графіка, вартість сонячних батарей складає в деяких випадках лише половину вартості готової СЕС, хоча раніше їхня частка сягала до 70% вартості станції. Основна причина – ціни на сонячні панелі падають швидше, ніж на комплектуючі та монтажні роботи.

Динаміка цін на сонячні батареї

Аналіз цін на сонячні панелі (від інсталяторів) починаючи з IV кв. 2016 року:

Для розрахунку середньої ціни, аналізувалися пропозиції від монтажників для 30-ти кіловатних станцій «під ключ» і враховували ціни на панелі із трьох цінових категорій (економ, стандарт, преміум): Perligth, Amerisolar, Abi-solar, Risen, JA Solar, Trina Solar, Jinko Solar, Hanwha Q Cells, Sharp.

Статистика демонструє, що останніх 3 роки ціни на сонячні панелі постійно падають: з $0,69/Вт до $0,44/Вт, тобто на 36% менш ніж за 3 роки. Причому, $0,44/ват – це середня ціна. Найдешевші моделі можна знайти навіть менш ніж $0,3/Вт.

Найактивніше ціни почали знижуватися з другої половини 2018 року. І на це є низка причин.

Причини падіння цін на сонячні панелі в Україні

1. Зниження вартості панелей у Китаї. В кінці 2018 року китайський уряд прийняв рішення про припинення субсидування сонячної енергетики. В той же час, США збільшили податок на ввезення сонячних панелей із Китаю. Ці два фактори призвели до тимчасового перевиробництва у Китаї і зниження вартості на панелі. Проте в довгостроковій перспективі ці заходи можуть навпаки спричинити підвищення вартості батарей.

2. Скасування ПДВ на імпорт панелей в Україну. В кінці 2018 року багатьох учасників ринку сонячної енергетики в Україні здивувало несподіване рішення українського уряду скасувати ПДВ на ввезення сонячних батарей в Україну. Як наслідок – додаткове зниження цін на панелі.

3. Покращилася логістика постачання в Україну. Завдяки вже багаторічному стабільному збільшенню поставок імпортних панелей в Україну, вартість доставки кожного кіловату панелей значно знизилася.

4. Зменшилася маржа компаній-інсталяторів. Через велику конкуренцію, інсталятори сонячних станцій значно знизили свою маржу на сонячні панелі. Деякі компанії, при замовленні сонячної станції «під ключ», продають панелі з мінімальною націнкою, при цьому заробляють саме на монтажних роботах та на комплектуючих.

Які панелі популярні в Україні та скільки вони коштують?

Аналізуючи цінові пропозиції на Джоулі, помітно, що в різні роки на ринку лідирують різні бренди.

«Бюджетні»

До 2017 року в Україні були досить розповсюджені так звані нонейми (панелі невідомих брендів). Ніхто не знав реальних характеристик цих панелей. Купуючи такі панелі, люди купували «кота в мішку”. Проте, з часом на український ринок офіційно вийшло багато міжнародних брендів, які надають гарантійну підтримку через своїх дистриб’юторів, намагаються тримати репутацію, при цьому ціни на них не набагато дорожчі від нонеймів. Завдяки цьому в Україні почав формуватися більш-менш цивілізований ринок сонячних панелей.

Деякий час в бюджетному сегменті досить популярним був бренд панелей Perlight. Із цим обладнанням працювало багато інсталяторів та його часто купували клієнти. Сьогодні ж панелі від цього бренду пропонують вже дуже рідко. Ще одним лідером в бюджетному ціновому сегменті були панелі Amerisolar. Серед міжнародних брендів, ціни на Amerisolar – одні із найнижчих (були і залишаються досі). Проте сьогодні українці стали більш вимогливими до якості обладнання, тому попит на Amerisolar значно зменшився.

У 2018 році в лідери популярності дуже швидко вийшли панелі Risen. Компанія позиціонує себе як виробник із рейтингу Tier1, при цьому ціни на ці панелі – найнижчі, порівняно з іншими брендами із рейтингу Tier1. Хоча потрібно враховувати, що якість Risen також дещо поступається іншим Tier1-брендам. Сонячні батареї від вищеназваних брендів можна купити за ціною від $0,28 до $0,38 за 1 Вт – за умови, що ви замовлятимете в інсталятора 30-ти кіловатну станцію «під ключ». При купівлі лише сонячних панелей, ціна буде дещо вищою.

«Стандарт»

Статистика показує, що українці вже готові доплачувати за якість та сервіс. Тому при виборі обладнання вибір все частіше падає не на «бюджетний» сегмент, а на «стандарт». До цього класу можна віднести сонячні батареї від JA Solar, Trina Solar, Jinko Solar, Yingli Solar, LONGi Solar, Canadian Solar, тощо. Сонячні панелі від цих брендів можна купити за ціною від $0,4 до $0,55 за 1 Вт. Аналогічно, це за умови купівлі 30-кіловатної станції «під ключ».

«Преміум»

Панелі цього класу в Україні поки що не дуже популярні. До цього сегменту можна віднести батареї від брендів: Sharp, LG, Panasonic. Ціни на такі панелі трохи «кусаються» і можуть сягати $1/Вт.

Актуальний рейтинг найпопулярніших сонячних панелей в Україні можна переглянути на Джоулі:

Рейтинг розраховується автоматично на основі кількості дилерів бренду, кількості збудованих станцій на панелях конкретного бренду, наявності офіційних дистриб’юторів та відгуків інсталяторів та клієнтів.

Щодо сонячних панелей українського виробництва – вони досить дорогі і не дуже популярні в Україні.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка