Дві міні-ГЕС в Ужгороді можуть дати місту воду, електрику і створити унікальну рекреаційну зону

Будівництво двох малих гідроелектростанцій біля Ужгороду не тільки забезпечить обласний центр електрикою та водою, а й зупинить масові вирубування лісів на Закарпатті.

Використавши енергопотенціал, створений розгалуженою річковою системою, місто, за словами експерта із будівельного проектування, енергозбереження та чистої енергетики Анатолія Петровського, могло б створити рекреаційну зону й, на додачу, вирішити проблему енергозабезпечення та водопостачання. 

Спорудження малих ГЕС дало б можливість створити високорозвинену водну рекреацію від кордону до Невицького замку. За словами експерта, збудувавши дві греблі: неподалік гіпермаркету "Нова лінія" і вище залізничного мосту в районі Радванки, можна підняти рівень води, уповільнити течію річки Уж у центральній частині Ужгорода – і створити аквапарк з човновими станціями, пляжами та водними атракціонами. 

Будівництво на базі двох згаданих вище гребель малих гідроелектростанцій дозволить повністю забезпечити Ужгород електроенергією для освітлення, опалення та приготування їжі, зазначає Анатолій Петровський. Така енергія обходилась би місту дешевше, ніж традиційний газ чи навіть електрика, яку до Закарпаття транспортують із сусідньої Івано-Франківщини. 

Міні-ГЕС, за словами експерта, можуть вирішити актуальну для Закарпаття проблему повеней і маловоддя, регуляції стоку річок та збереження води. У місцях стоку, говорить Анатолій Петровський, потрібно зробити ставки для збору води і збудувати біля них гідроелектростанції. Таким чином, створення альтернативного екологічно безпечного джерела енергії допомогло б врятувати ліс, 4 млн кубометрів якого щорічно вирубується для обігріву чи приготування їжі. Експерт переконаний, що нестача води в закарпатських селах обумовлена масовим знищенням лісів.

Нині реалізація енергонезалежного проекту зі створення двох міні-ГЕС в Ужгороді, завмерла, уточнює Анатолій Петровський. Громадськість, навчена гірким досвідом, не вірить у позитивні зміни, у те що, міні-ГЕС побудують з думкою про людей і природу.

6.jpg

На Закарпатті поряд з досить успішними прикладами - Теребле-Ріцька ГЕС, збудована в 50-х роках, є й негативні – гідроелектростанція у селі Тур'я Поляна, споруджена у 2013 році фірмою "Комерцконсалт". Запуск останньої залишив мешканців села без води та завдав непоправних збитків природі - через низький рівень води в річці Шипіт зник вид риби, занесений до «Червоної книги», - харіус європейський.

Власниками і розпорядниками міні-ГЕС, наголошує експерт, мають бути сільські громади, які споживатимуть енергію, продаватимуть рибу зі створених для зберігання води ставків, обслуговуватимуть водогосподарські об'єкти та турбази у рекреаційних зонах. 

Наразі у Закарпатській області, яка має 152 річок завдовжки понад 1 км кожна, виробляють лише 8% електроенергії  і добувають лише 2% природного газу. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка