До 2038 року Німеччина повністю відмовиться від вугілля

В Німеччині визначено остаточні терміни згортання вугільної енергетики, закриття всіх ТЕС та вугільних кар'єрів. "Спеціальна комісія з розвитку, структурних змін та зайнятості", також відома як "Вугільна комісія", 26 січня офіційно рекомендувала уряду повністю відмовитися від використання вугілля в енергетиці до 2038 року.

Після більше ніж 6 місяців напруженої роботи “Вугільна комісія” опублікувала свій підсумковий звіт, у якому визначено перелік заходів, необхідних для відмови від викопного палива на користь відновлюваних джерел енергії та завершення процесу справедливої трансформації шахтарських регіонів. Серед них:

  • Закриття 12,5 ГВт потужностей вугільної електрогенерації (великих спалювальних установок) до 2022 року та більш ніж 25 ГВт до 2030 року;
  • Повна заборона на будівництво та введення в експлуатацію нових вугільних ТЕС/ТЕЦ;
  • Цільове виділення 40 млрд. євро вугільним регіонам протягом наступних 20 років;
  • Компенсація індустріальному та приватному сектору в розмірі 2 млрд. євро щорічно;
  • Компенсація власникам вугільних ТЕС/ТЕЦ починаючи з 2020 року.

У 2026, 2029 та 2032 роках кінцева дата припинення видобутку бурого вугілля та закриття вугільних електростанцій може бути переглянута та вибрана раніше 2038 року.

Комісія в своєму підсумковому звіті також рекомендувала зберегти недоторканим Гамбахський ліс, який знаходився під загрозою повного знищення через плани розширення буровугільного кар'єру компанії RWE та продовження термінів експлуатації однієї з найбрудніших у Німеччині вугільних електростанцій. В жовтні 2018 року понад 50 тисяч людей вийшло на акцію протесту, вимагаючи збереження лісу та відмови від бурого вугілля.


Фінальне рішення комісії було розкритиковано німецькими та міжнародними громадськими організаціями, які вважають, що 2038 рік - це пізно і такі терміни унеможливлюють виконання Німеччиною цілей Паризької угоди, а саме утримання глобального потепління на рівні 1,5°С.

Поряд з цим, українські еко-активісти відзначають, що робота та висновки німецької комісії це важливий сигнал та позитивний приклад для України. Зважаючи на плани КМУ ліквідувати збиткові вугледобувні підприємства до 2025 року та на відсутність програм соціально-економічної реконверсії вугільних територій, аналогічні проблеми все більш гостро постають перед Україною.

"По-перше, це приклад успішного залучення до переговорів та налагодження діалогу між представниками всіх зацікавлених сторін. Насамперед з регіонів, які зазнають найбільших економічних збитків від енергетичного переходу. По-друге, для успішного проведення Справедливої трансформації надзвичайно важливо мати чіткий графік дій з конкретними датами. Адже, чим раніше регіони почнуть готуватися до незворотних змін, тим з меншими негативними соціальними наслідками вони пройдуть у майбутньому”, - відзначив експерт ГО "Екодія" Костянтин Криницький.

Спеціальна комісія зі зростання, структурних економічних змін і зайнятості” - це особливий консультативний орган, створений урядом Німеччини для напрацювання та узгодження плану згортання вугільної галузі, у який входять представники 8 міністерств, 6 федеральних земель, 3 депутати парламенту та 24 представники від бізнесу, науки та громадських організацій.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка