Для впровадження альтернативної енергетики європейці об'єднуються в енергетичні кооперативи

Країни Європейського Союзу поставили ціль до 2020 року довести частку енергії з відновлюваних джерел до 20%. Це дало поштовх розвитку нового покоління кооперативівї, учасники яких мають бажання пришвидшити перехід до нової енергетики.

Одним з успішних енергетичних кооперативів є EcoPower, який з часом став одним з засновників європейської мережі кооперативів REScoop з виробництва енергії з відновлюваних джерел. В сфері їхньої діяльності - вітрові генератори, біогаз, сонячні панелі. 

Заснований кооператив EcoPower в 1991 році з розмови за кухонним столом кількох активістів. Сьогодні в кооператив входить 50 тисяч членів і вони володіють капіталом в 50 мільйонів євро. Щорічний обіг коштів складає 25 мільйонів євро. 

За допомогою мережі можуть реалізовуватися великі проекти в тих місцях, де не вистачає власних можливостей невеликих кооперативів. Для прикладу, для якогось кооперативу доцільним може бути проект з вітрогенератором вартістю в 3 мільйони євро. Тож, великі кооперативи можуть допомогти початківця банківськими гарантіями і кредитами.

Цей приклад наглядно показує: соціальна економіка – це створення нових типів організацій з новими бізнес-моделями. Взаємодопомога, солідарність, а також чесність при укладанні контрактів. Ось принципи діяльності кооперативів, які виробляють і постачають енергію з відновлюваних джерел. Для прикладу, прибуток реінвестується або перерозподіляється у вигляді дивідендів або поверненням частини внесків. Все це враховується при прийнятті важливих рішень. 

Кооперативний спосіб реалізації проектів є потрібним навіть через такий приклад: якщо один фермер надасть своє поле для встановлення вітрогенератора, то його сусід вже не зможе цього зробити з технічних причин – має витримуватись певна відстань між агрегатами. І тільки перший фермер отримає гроші. Але в кооперативній системі рішення може бути прийнято колективом, і прибуток розподілиться між усіма членами кооперативу.

Європейська федерація кооперативів, які виробляють енергію з відновлюваних джерел, також створила систему допомоги при створенні нових кооперативів.

Покращується професіоналізм подібних об’єднань через обмін досвідом, систему наставників, підтримку і розвиток нових ініціатив. В цьому є заслуга федерації.

Ключем для успіху кооперативів-виробників відновлюваної енергії є той факт, що вони об’єднали громадян, які здатні керувати технічною, фінансовою і соціальною діяльністю кооперативів. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка