ДТЕК будує сонячні та вітрові станції потужністю 500 МВт

До кінця 2019 року енергохолдинг ДТЕК планує довести потужність власних сонячних та вітрових електростанцій до 1 000 МВт.

На даний момент компанія будує близько 500 МВт відновлюваної енергетики, передає Mind

Перевага надана вітроенергетиці, оскільки вже зараз у Європі вітрогенерація виробляє 30-32% електроенергії, а найближчим часом цей показник сягне 35%, наголошують у компанії.

"Сьогодні в Європі вітрогенератори виробляють виробляють на порядок більше енергії, ніж блоки АЕС, - зазначає представник General Electric в Україні В'ячеслав Феклін. - Майбутнє за енергією вітру, сонця, води".

Зокрема, ДТЕК зводить Нікопольську сонячну станцію потужністю 200 МВт, Приморську вітрову станцію потужністю 200 МВт та Орловську вітрову станцію потужністю 100 МВт.

Першу чергу Приморської ВЕС потужністю 100 МВт у Приморському районі Запорізької області почали зводити ще у 2011 році, але у 2014-му роботи були призупинені і відновилися лише у 2016-му. Перша черга складатиметься з 26 вітротурбін потужністю 3,8 МВт кожна, і має бути закінчена вже до нового року. А на початку 2019 року підключена до об'єднаної енергосистеми України.

Втім, будівництво мало не зупинилося знову. Вітротурбіни виробництва General Electric мають висоту башти 110 метрів (на 8 метрів вище монументу Батьківщини-матері у Києві), довжину лопаті - 65 метрів, діаметр вітроколеса - 130 метрів. Везти їх суходолом неможливо, тож вони постачалися до України морем у порт Бердянськ. Влітку російські прикордонники біля окупованого Криму зупинили судно з комплектуючими вітротурбін майже місяць.

Паралельно ДТЕК почав підготовку до будівництва другої черги Приморської ВЕС також на 100 МВт. Було підписано відповідний меморандум із Запорізькою облдержадміністрацією, а 17 жовтня укладено угоду із General Electric на постачання ще 26 вітротурбін по 3,8 МВт для другої черги. Вони надійдуть в Україну у 2019 році. Друга черга ВЕС має запрацювати до кінця 2019 року – і загальна потужність станції становитиме 200 МВт.

"Фактично на Приморській ВЕС ми створюємо вітрину нових технологій: встановлюємо турбіни, які лише минулого року були представлені в Європі, - розповідає В'ячеслав Феклін. - Нові турбіни мають ряд нових характеристик: лопаті обертаються в залежності від напряму вітру і можуть працювати навіть при слабкому вітерці, витримують більший діапазон температур».

Також будується перша цифрова підстанція для об'єктів ВДЕ, яка значно підвищить надійність роботи вітрової станції, додає фахівець.

Однією з важливих умов розвитку проектів "зеленої" енергетики є співпраця з місцевою владою, місцевими громадами та населенням. "Вітрові станції дозволять знизити викиди СО2 та пилу на сотні тисяч тон, що для промислового Запоріжжя є важливим, - розповідає Костянтин Бриль, голова Запорізької облдержадміністрації. - Разом з тим влада Енергодару, Приморського та Приазовського районів отримає 16 млн грн на соціальні проекти: будівництво доріг, ремонти лікарень та шкіл".

За його словами, на прохання обласної адміністрації процедуру розмитнення обладнання для Приморської ВЕС було перенесено до Запорізької митниці. Це дозволило області вийти на друге місце у митному експерименті, а всі отримані кошти скерувати на ремонт і будівництво доріг. "Виділені державою кошти на дороги закінчилися ще в червні, і зараз всі дорожні роботи ведуться саме за рахунок розмитнення вітрового обладнання ДТЕК", - заявив Костянтин Бриль.

ДТЕК планує побудувати у Запорізькій області також Орловську ВЕС потужністю 100 МВт. Домовленості із владою у компанії вже є, зараз йдуть переговори з виробниками обладнання. Орловську ВЕС також розраховують побудувати до кінця 2019 року.

Якщо всі плани будуть реалізовані, Запорізька область стане лідером з будівництва та роботи об'єктів вітроенергетики в Україні: їх загальна потужність сягне 500 МВт.

Перша станція - Ботієвська ВЕС на 200 МВт - була споруджена ще у 2012 році, вона коштувала інвестору 340 млн євро. Гроші на неї дали європейські банки та експортно-кредитні агентства Данії та Німеччини.

Кошторис будівництва Приморської ВЕС на 200 МВт дещо менший - близько 300 млн євро, з яких 180 млн євро виділив консорціум з чотирьох німецьких банків за підтримки уряду Німеччини, інше - власні кошти ДТЕК. Фінансування Орловської ВЕС на 100 МВт наразі обговорюється.

Нікопольська сонячна станція (СЕС) потужністю 200 МВТ стане другим проектом сонячної енергетики в портфелі холдингу ДТЕК. Її будівництво розпочато у квітні 2018 року, і вона має перспективи стати другою за потужністю СЕС у Європі.

Перший проект компанії - Трифонівська СЕС у Херсонській області на 10 МВт, - був споруджений і запущений у 2017 році. Він дозволяє забезпечити електроенергією 15 навколишніх селищ. Та для наступного проекту було обрано потужний промисловий регіон - феросплавні копальні Нікопольского району Дніпропетровської області.

"Два роки тому спеціалісти НЕК "Укренерго" запропонували нам Дніпропетровську область, - пояснює вибір території Максим Тимченко, генеральний директор ДТЕК. - Усі йдуть на південь, але територія цієї області - це VI зона інсоляції - за рівнем майже нічим не відрізняється від півдня, і тут є попит на електроенергію".

Потенційні споживачі - Нікопольський завод феросплавів, Марганецький та Орджонікідзевський гірничо-збагачувальні комбінати (ГЗК). Під побудову Нікопольської СЕС було віддано відпрацьований промисловий кар'єр Орджонікідзевського ГЗК на 400 гектарів, непридатних для сільськогосподарської діяльності.

Будівництво почалося навесні 2018 року, його веде китайська компанія China Machinery Engineering Corporation (СМЕС). Сьогодні на території швидкими темпами вкопують тисячі стійок під сонячні панелі. Загалом планується встановити 750 000 сонячних панелей виробництва китайських компаній Seraphim Solar System та Trina Solar.

Також будуються новітні 80 інверторних станцій центрального типу. Блок панелей у кілька десятків тисяч збирає та передає енергію сонця на такий інвертор, а він трансформує її в звичайний перемінний струм. На початку 2019 року станцію планується почати підключати до об'єднаної системи України. Підключення відбуватиметься блоками.

Нікопольська СЕС дозволить знизити викиди СО2 на 300 000 тонн на рік за рахунок зниження навантаження на традиційну генерацію. Станція працюватиме 25 років. Інвестиції у проект складають 230 млн євро.

Сьогодні ДТЕК вже вклав у "зелену" генерацію біля 700 млн євро, наявні потужності та ті, що будуються, трохи перевищують 700 МВт. Усі разом - Ботієвська і Приморська ВЕС, Нікопольська та Трифонівська СЕС - знижуватимуть викиди СО2 приблизно на 1,350 млн тон. А 1 000МВт дорівнюватиме потужності одного блоку будь-якої української АЕС.

Дослідники Національної лабораторії Аргонської національної енергетики США (DOE) встановили, що засівання злакових трав між панелями сонячних станцій веде до підвищення врожайності сільгоспкультур на полях поруч.

"Зазвичай СЕС - це величезні території під сонячними панелями, майже позбавлені рослинності: їх або засівають газонною травою, або засипають гравієм і гербіцидами, щоб не допустити проростання рослинності, - йдеться на сайті лабораторії. - Між тим, ці території можна використовувати значно ефективніше - вирощувати на них поширені в даній місцевості злакові трави, які в період цвітіння стали б медоносами і приваблювали б тисячі комах-запилювачів: бджіл, метеликів, джмелів".

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка