Чим дихають українці: стан атмосферного повітря в Україні залишається незадовільним

Щороку по всій Україні в атмосферу виділяється близько 17 млн тонн шкідливих речовин. Згідно з даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я, забруднення повітря є основним екологічним чинником збільшення захворюваності та смертності в світі. За цим показником вже не один рік лідирує Україна. Стан екологічної ситуації в Україні та якості повітря проаналізувало інформагентство УНІАН

Джерела забруднення

Основними забруднювачами повітря в Україні є підприємства чорної металургії, енергетики, вугільної промисловості, хімічної та нафтохімічної промисловості. Однак, значний вплив на це мають також викиди з ТЕЦ та автомобілі, кількість яких щороку зростає. Відтак, найгірший стан атмосферного повітря зафіксовано у столиці. 

«У столиці близько 1 млн персональних автомобілів, при цьому один літр спалюваного бензину призводить до утворення приблизно 16 кубометрів вихлопних газів», - розповідає керівник Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Крім того, в Україні значна частка забруднення атмосферного повітря припадає на стаціонарні джерела викидів. Застаріле обладнання та технології промислових підприємств зумовлюють викиди у катастрофічних обсягах. У Всеукраїнській екологічній лізі зазначають, що у 2014 році від підприємств в повітряний басейн країни надійшло 3,0 млн т забруднюючих речовин (на 1,2 млн т, або на 28,8% менше, ніж у 2013 році). У 2013 році щільність викидів від стаціонарних джерел забруднення у розрахунку на квадратний кілометр території країни склала 7,1 т забруднюючих речовин, а на душу населення – 94,4 кг.

«Викиди токсичних речовин в атмосферу від теплових електростанцій та теплоелектроцентралей, середній вік яких перевищує 45 років, складають найбільшу частку в промисловому забрудненні повітря. На більшості підприємств теплової енергетики обладнання для сіркоочистки димових газів не встановлене, а ефективність існуюючого пилоочисного обладнання низька, тому питомі викиди забруднюючих речовин на українських ТЕС є одними з найбільших в світі і перевищують стандарти ЄС в десятки разів», - наголошує експерт Національного екологічного центру України Олег Савицький.

Вирішення проблеми

Попри таку кількість викидів, експерти кажуть, що ситуація не є дуже поганою. Після розпаду СССР, на початку 90-х років, показники забруднення в Україні суттєво знизились. Це сталося через зупинку і закриття багатьох підприємств.

Тому, з кінця 90-х, щорічний показник об’єму викидів в повітря залишається приблизно однаковим. Найгіршою є ситуація на півдні країни (забруднення повітря палаючими торф'яниками), а також у деяких східних регіонах, таких як Запоріжжя чи Кривий Ріг, де є регулярні викиди від підприємств важкої та хімічної промисловості.

Щоб виправити ситуацію Україні потрібно якнайшвидше ввести нові стандарти для промисловості, модернізувати застаріле обладнання і повністю перейти на нові екологічні енергозберігаючі технології. 

Через непросту ситуацію в країні, питання забруднення повітря не є пріоритетним, а для того, щоб запровадити нові стандарти, потрібно стабілізувати економіку. 

«Знову ж таки – головною повинна бути здорова економіка. Потенційний інвестор ніколи не буде вкладати гроші в модернізацію підприємств в умовах політичної нестабільності», - вважає співголова Асоціації зелених України.

Крім того, вкрай необхідно впровадити жорсткий контроль за якістю пального, що постачається і реалізовується в Україні, а також заборонити розповсюджувати етилований бензин. І, на сам кінець, значно змінити ситуацію можна шляхом переходу до відновлювальної енергетики, яка є надзвичайно популярною у цілому світі. 

«Повним вирішенням проблеми забруднення повітря є лише поетапний перехід від використання викопного палива в транспорті та енергетиці до відновлюваної енергетики та нових технологій. Якщо Україна приєднається до тих фундаментальних процесів переходу до низьковуглецевої економіки, які зараз розпочинаються в Європейському Союзі, то за 15-20 років ми зможемо значно покращити стан довкілля та умови свого життя і побудувати економіку 21 століття», - зазначає Савицький.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка