Чи рентабельно вирощувати енергетичну вербу в Україні

В нинішніх умовах енергетичну вербу в Україні вигідно вирощувати недалеко від місця переробки та використовувати для потреб власного виробництва: для обігріву виробничих приміщень, теплиць, сушіння продукції. 

У такому разі рентабельність вирощування лози, констатують у агроенергетичній компанії «SALIX energy», яка з 2010 року працює на цьому ринку, не викликатиме сумнівів. Транспортування енергетичної сировини на далекі відстані значно зменшує фінансову привабливість цього бізнесу. 


Для розміщення плантацій енергетичної верби краще обирати фінансово доступніші в плані оренди малопродуктивні землі, які мають достатньо опадів і високий рівень ґрунтових вод - Волинь, Франківщина, Полісся. Через брак вологи Центр та Південь України непридатні під масові посадки енергетичної верби. Аграріям необхідно бути готовими до того, що селяни будуть чинити опір засадженню певних ділянок новими культурами, зауважують у компанії. 

Саджанці енергетичної верби, яких на гектар потрібно близько 15 тисяч, зараз можна придбати і в Україні. Садивний матеріал шведської селекції, який коштує від 80 копійок до 1 гривні за штуку в залежності від кількості придбаних рослин, краще росте на неродючих ґрунтах, стійкіший до хвороб. Саджанці польської селекції значно дешевші - 35 копійок за штуку. 

3.JPG

За словами спеціалістів, аби щорічно - протягом 25 років – отримувати з дорослої плантації енергетичної верби приріст у 20 "мокрих" тонн, необхідно неухильно дотримуватись певних елементів технології вирощування цієї культури. По-перше, ґрунт під вербу готується так само, як і під овочеві культури: робиться глибока оранка, проводиться вирівнювання й ущільнення, на бідних ґрунтах вносяться добрива. До слова, доросла плантація потребує помірного удобрення(утричі меншого, ніж для зернових). 60-80% поживних речовин повертаються в ґрунт разом з опалим вербовим листям.

По-друге, садивний матеріал необхідно вчасно посадити, слідкувати за його укоріненням та приживаністю, яка має становити не менше 85%. Перший рік, протягом якого ріст саджанців верби залежить від погодних умов і дотримання технології, -  найбільш працеємний і фінансововитратний, зазначають у «SALIX energy». Після закладання плантації необхідно постійно контролювати ріст бур'янів за допомогою гербіцидів суцільної дії та селективних гербіцидів. Недооцінивши масштабів проблем із забур'яненістю на перших етапах, зазначають у агроенергетичній компанії, потрібно буде боротися з ними декілька років поспіль механічним і хімічним способами, обробляючи плантацію п'ять-шість разів. Наприкінці першого року саджанці, висота яких має сягати 1-2 метри, необхідно зрізати, щоб утворився кущ. 

По-третє, збирати урожай лози й отримувати з неї щепу можна лише на четвертий рік після закладання плантації. Потім періодичність зрізання енергетичної верби встановлюється самим господарством – раз у 2-3 роки, або навіть і кожен рік.


Аби закладати плантації і збирати щепу самотужки сільгоспвиробникам необхідно буде зробити великі капіталовкладення. Наприклад, садивна машина Egedal Energy Planter коштує близько 110 тис. євро. На додачу, потрібен комбайн зі спеціальною жаткою для збору енергетичної верби Salix head HSAB, який дозволяє зібрати й подрібнити лозу з одного гектара за одну годину.

Опалення щепою лози, яка за теплотою згоряння сухої деревної маси дорівнює теплоті згоряння хвойних порід дерев (18,5 МДж/кг), хоч і не в рази дешевше за газ, але забезпечує незалежність від інших країн і обставин. 

За словами фахівців, перевага щепи порівняно з іншими видами твердого палива полягає в тому, що її можна спалювати без додаткових переробок: пелетування, пресування. На додачу, котел, який дозволяє спалювати щепу з енергетичної верби за її натуральної вологості – 50% без попереднього досушування, забезпечує ще більшу економію ресурсів. 

Наразі про конкуренцію на цьому ринку говорити зарано – галузь тільки починає розвиватись, а малопродуктивних земель в Україні, за різними оцінками, 3-4 млн га.

По темі: Українські науковці пропонують замістити російський газ енергетичною травою

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: