Чорні буйволи допоможуть вирішувати у селі на Одещині екологічні проблеми

У селі Орлівка Ренійського району Одеської області почали розводити чорних буйволів та вирощувати енергетичну вербу для вирішення екологічних проблем.

Нестандартний підхід впроваджують в рамках екологічного міні-проекту "Комплексне використання ресурсів заплав", який реалізується в п'яти країнах: Вірменії, Грузії, Білорусі, Молдові та Україні в рамках проекту Climate Forum East II (CFE II) за підтримки Національного екологічного центру України, передають Чорноморські новини

Як і весь регіон Придунав'я село Орлівка потерпає від змін клімату. З одного боку бракує водних ресурсів, з іншого - частині сільськогосподарських угідь у заплаві загрожує затоплення.

На додачу, в результаті підтоплення і засолення деградують земельні ділянки, через захаращення і наступ інвазійних видів рослин швидко занепадають пасовища та зростають ризики поширення хвороб.

У 2015 році за ініціативою Орлівської сільської ради було розроблено план адаптації села до наслідків зміни клімату. Побудований на засадах сталого розвитку громади документ, зокрема, передбачає створення експериментального стада буйволів (виготовлення моцарелли); використання місцевої біомаси як більш дешевого виду палива для домогосподарств – вирощування енергетичної верби на заплавних територіях, модернізацію опалювальних систем (котлів) в адміністративних і соціальних будівлях для переходу на використання паливних брикетів, пелет з місцевого очерету, відходів рослинництва (соломи) та лісництва.

У жовтні в село Орлівка привезли із Закарпаття стадо чорних буйволів – вісім тільних самок, п'ятеро биків і двоє телят.

Ці тварини є природними меліораторами, які оздоровлюють протоки, поїдаючи водяну рослинність та розчищаючи замулені ділянки. За відсутності відкритої води буйволи можуть самостійно викопувати невеличкі озерця, які приваблюють диких птахів, плазунів та безхребетних і слугують осередками біорізноманіття. На додачу, ці тварини краще пристосовані до нових кліматичних умов та менш вразливі до захворювань.

Як зазначає Олег Дяков, координатор проекту від "Центру регіональних досліджень", буйволи дозволять розвивати «зелений туризм» та раціонально використовувати занедбані ділянки.

"Ми зможемо застосовувати осушені території, які після розпаду Союзу заростають очеретом та різними болотними рослинами, - пояснює фахівець. – Для биків, які все це їдять, кращого місця для паші годі й шукати - і таких місць чимало в Україні".

Виготовляти моцареллу з молока чорних буйволиць, яке має підвищений вміст білка і жира, жителям Орлівки порадив еколог із Німеччини Мішель Якобі, який ось вже 8 років займається розведенням цих биків у Карпатах.

"Коли мало мало молока, треба виготовляти дорогий продукт – нині моцарелла коштує 40 доларів за кілограм, - пояснює експерт. - Буйволи розуміють, що ви забираєте молоко собі, і якщо ви не поділитися з телям, більше до себе не підпустять. Зі своїх буйволиць я спокійно можу доїти тільки трьох".

Поки що з молока буйволиць на продаж ще нічого не робили. На даному етапі місцеві жителі засвоїли основні ази догляду за екзотичними тваринами, продукт може зявитися через півроку.

Всі буйволи мають людські імена. Особливо вражає історія буйволиці Христини. За словами Мішеля Якобі, "корівка" аж чотири рази міняла господарів, які хотіли "здати її на м'ясо", але в останню мить перепродували "живим товаром" іншому фермеру. Востаннє Христину, разом з трьома десятками інших корів і буйволів, таки везли на бійню. Дорогою трапилася аварія, вантажівку перекинуло і Христину сильно травмувало - численні переломи, забої. Думали, і ножа не треба - здохне сама. Почувши про інцидент, Мішель викупив буйволицю та відігрів своєю увагою і теплом. Тепер Христинка життєрадісна і скоро стане мамою - їй лише 30, попереду ще два десятиліття - в середньому буйволи живуть до 50 років.

Передбачається, що карпатські буйволи стануть одним з найбільш привабливих туристичних об'єктів в екологічному парку «Озеро Картал», який створюється на водно-болотних угіддях.

Вплив виду на екологію будуть моніторити голландський фонд TrueNature, який додав до закупленого у рамках проекту стада вісім буйволів, передає "Думська".

«У радянський час, коли електрика було дешевою, ці території штучно осушувалися для вирощування сільськогосподарської продукції чи облаштування пасовищ, — розповів співробітник фонду Михайло Нестеренко. – Зараз це економічно невигідно - і тому ідея Центру регіональних досліджень з розведенням на цій території буйволів дуже перспективна. Ці природні меліоратори зможуть очищати зарослі водойми, покращуючи водообмін на території і відкриваючи нові простори для нересту риби. Ми будемо на постійній основі моніторити зміни, щоб проект можна було реалізовувати і в інших областях України».

Адаптуватися до змін клімату та економити на опаленні допомагатиме орлівцям й енергетична верба. В селі вирішили висадити саджанці на двох гектарах. Верба швидко росте, дає багато деревини, не затратна у догляді і не примхлива до умов навколишнього середовища. Реалізація проекту дозволить відтворити природні і соціально-економічні функції заплавних лісв уздовж української ділянки Дунаю.

Вербу, а також очерет та різне кущотрав'я, планують використовувати у модернізованих котлах. Перший такий, куплений на кошти міжнародних донорів, встановлять в орловському Будинку культури, який зараз активно ремонтується.

В установі мають намір розмістити туристичний інформаційний центр. Передбачається, що після відкриття поромної переправи Орлівка-Ісакча і ремонту траси Одеса-Рені невелике село стане справжнім центром туристичних і вантажних потоків.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка